3×14 Dangerous Liaisons-Rekapitulace

Tak a máme tu další epizodu Upířích deníků a s ní i moji další (velmi) rozsáhlou rekapitulaci. Tentokrát se bude týkat v pořadí již čtrnáctého dílu (ano, letí to nějak moc rychle) s příznačným názvem „Dangerous Liaisons“, který navazuje na v TVD oblíbenou tradici pojmenovávat epizody názvy již existujících filmových či literálních děl. Tentokrát tu tedy máme „Nebezpečné známosti“ a že je to název vskutku příznačný, není třeba pochybovat. Takže si pojďme epizodu zrekapitulovat a jako vždy budu moc a moc ráda, když do komentářů přidáte i své postřehy, hodnocení a názory. Ještě upozornění na SPOILERY, pro ty, kteří nejsou takoví šílenci, jako já a nemusí vidět novou epizodu hned jak vyjde a teď už pojďme na to!

Tak zase na úplný začátek ode mě pár obecných věcí. Já osobně to mám s touhle epizodou tak trochu komplikované. Než budu hodnotit, zda se mi líbila, či nelíbila, musím se přiznat k jedné věci… Já se jí bála! Ano! Nesmírně jsem se jí bála už od prvních zmínek o ní, protože dle všech těch spoilerů a rozhovorů s kdekým a leckde, jsem byla jako fanoušek deleny a Damona, velmi, velmi vyděšená! Všechny ti informace o tom, jak mu Elena hrozně ublíží a jak on „zvlčí“ (ehm, divný výraz u upíra, no nic) a někoho odkrouhne a pak se vrátí ke svému starému, bezcitnému já, mě děsily ve snech už řadu dní, a tudíž nyní říkám… Ufff!!! Asi i sousedy ob barák musela probudit ta rána, jak mi při konečných „titulcích“ spadl kámen ze srdce, protože tohle vůbec nebylo tak hrozné, jak jsem se obávala. Ano, není to pro Damona a delenu zrovna růžové, a je to neskutečně nespravedlivé, ale já si představovala větší horory! Takže v první řadě jsem si markantně oddechla a epizoda se mi tudíž z tohohle pohledu hodně líbila. Ale pak je tu ještě druhý (objektivnější) pohled a u něj mě napadá název jedné Shakespearovy hry: „Mnoho povyku pro nic“. Tahle epizoda byla tak dlouho všude zmiňovaná, každý jí děsně chválil, Julie se na twitteru rozplývala, jak je z ní nadšená a podobně, takže jsem očekávala, že jí budu na škále od jedničky do desítky hodnotit nejméně číslem jedenáct, no a… Ono nějak ne. Ne zase, že by to bylo vážně „nic“. Ono se tam toho stalo spousta a proběhla spousta důležitých, krásných, děsivých i šokujících momentů, ale prostě taková bomba to podle mě zase nebyla. Takže já dávám dohromady tak 7-8/10. Ale co musím za sebe markantně pochválit, to byla v téhle epizodě hudba! Ne, že by v jiných epizodách nebyla skvělá, soundtrack u TVD je pověstný svou kvalitou, citlivostí i rozmanitostí, ale tentokrát jsem to asi vnímala nějak víc, protože to bylo vážně něco! No a oproti tomu jedna výtka… Minule jsem přechválila střihače! Nevím jestli byl u epizody3x13 nemocný a místo něj střihal díl někdo jiný (například slepá uklizečka, protože i ta by to dělala líp, než on!), ale u té dnešní jsem ho měla chuť otrávit, zastřelit, rozčtvrtit a pro jistotu ještě utopit, protože zvlášť na začátku je to děs běs! No, tak jsem se vykecala (omlouvám se, ale muselo to ven) a teď už se budu věnovat konkrétní rekapitulaci.

Tak, začínáme scénou, u které jsem si nebyla zprvu jistá, jestli koukám na TVD, nebo na nějaký vyvražďovací horor, ve kterém náhodou hraje Nina a Zach. Ta atmosféra už v nemocnici a pak na parkovišti byla dost děsivá. Elena s Mattem doprovázejí Ricka do nemocnice, pak se venku loučí a Elena do něčeho nacouvá autem. To „něco“ se ukáže být Rebeca, která je pěkně vytočená a kdyby jí Elijah nezbrzdil, nejspíš by z milé Eleny nic nezbylo. A ještě jí nejspíš Elijah stihl povykládat, jak se věci u nich v rodině mají, protože v další scéně je již Elena obeznámena s návratem Ester i jejím plánem na sjednocení rodiny a nepříliš nadšeně ho předává nepříliš nadšeným Salvatorům. A jejich nadšení ještě víc pohasne, když se na Elenině verandě objeví oficiální pozvání na ples pořádaný rodinou Mikaelsonových (poprvé odhalujeme přijmení, které si zvolila originální rodinka a je to hezká „slovní hříčka“, vzhledem k tomu, že jejich otec se jmenoval Mikael). A pozvánka navíc není vše, na zadní straně se ještě skví osobní vzkaz od Ester, ve kterém stojí, že by se měla s Elenou konečně seznámit.Milé… Nebo no?

Přesouváme se do „plesového domu“, kde jsou již přípravy v plném proudu (hezké vidět rodinku takhle) a do toho přichází rozzuřený Klaus a vyhrožuje Rebece dýkou, pokud nenechá jeho „hračku“ (Elenu) na pokoji. I když to už jsme viděli v preview, stejně jako to, že Kol je sice pekelně sexy, ale taky je to na první pohled i poslech rozmazlený fracek! Nicméně matinka tam vládne železnou rukou a bylo roztomilé jak si k ní Klaus utíkal stěžovat. Něco jako: „Mamí, sestřička ubližuje mojí dvojnici a bráška je na mě drzej!“ Roztomilé a Ester jakbysmet, jak mu trpělivě vysvětlovala, proč je na něj sestřička naštvaná a jak i ona sama sní o sjednocení rodiny a jak teď touží po „kouzelném“ večírku. Laskavost sama!

A jsme zpět u Eleny a Salvatorů ve scéně známé z webclipu, kde se všichni tři dohadují, zda Elena na ples půjde, nepůjde, půjde s ní Stefan, půjde s ní Damon a podobně. U Damona se to zarazí, ale mi už z proma víme, jak to nakonec bude. Ano, půjdou oba, ale pššt, Elena to ještě neví. A pozvánku vzápětí dostává i Caroline. Tedy ihned po dojemném „telefonátu“ s Tylerem, ve kterém jí kondoluje kvůli otci a sděluje jí, že bude pokračovat v tom, co s Billem začal. Bylo to milé a Michael Trevino umí dost dobře hrát i po telefonu! No ale zpět k pozvánce, která Caroline nepřijde jen tak, ale má s sebou ještě krabici a osobní vzkaz od Klause. Caroline je jeho snahou šokována a otrávena, ale jako správná žena neodolá zvědavosti, nakoukne do krabice a objeví pohádkové plesové šaty. Klaus evidentně ví jak se dvořit. A jako správná žena to také honem běží probrat do Grillu s Elenou, která také není z plesu zrovna odvázaná, a to kvůli Salvatorům, kteří jí děsně lezou na nervy! Jeden svou přehnanou péčí a druhý naopak okázalým nezájmem. Těm zlatá střední cesta vážně nic neříká! Ale Caroline netočí jen Klaus, ale i sama Elena, protože se cítí od ní zanedbaná, jelikož jí neřekla o polibku s Damonem. Elena to sice zachraňuje, ale vpadne jim do toho Rebeca, která jde pozvat na ples Matta (což Caroline značně a roztomile rozzuří).

A už tu máme ten slavný ples! Všichni mají róby a obleky, v sále hraje orchestr, šampaňské teče proudem… No prostě „kouzelný večer“! Je přítomna dokonce i starostka, s kterou se dává do řeči Damon (řeší její „rektální alpinismus“ vůči nové vlivné rodince) a do toho jim vpadá Kol, který je opět pekelně sexy a opět jen promluví, čiší z něj arogance a frackovitost. Jenže Damona to otráví jen na chvíli, protože vzápětí přichází do sálu Elena a máme tu dokonalou variaci na pohádku o Popelce! Popelka-Elena v nádherných plesových šatech (kde je kruci, tak rychle sehnala, potřebuju od ní okamžitě kontakt na krejčího a výmluvu na oříšky neberu!) vstupuje do sálu a princ-Damon na ní může oči nechat! Opravdu moc hezké a jak už bylo řečeno, volená hudba! Jenže se to vzápětí komplikuje, protože princ najednou není jen jeden, ale dva. Stefan samozřejmě dorazil a Elena si nakonec musí zadat oba. Nadšená z toho tedy není, a oni taky ne! Ale scéna je to velice vtipná.

Kdo se ale rozhodně nesměje, je Caroline, která má slušný skluz a teprve doma hledá něco na sebe. Jenže skříň má jako vymetenou, takže musí chtě, nechtě obléct model od Klause. Což jeho ovšem velmi potěší, když v něm konečně jeho „vyvolená“ dorazí. Caroline ale nebude snadná kořist! To její: „I need a drink“ mě rozesmálo. Jo jo, když vás svádí psychopat, sklenička něčeho ostřejšího se vždycky hodí! A hodila by se asi i Eleně, protože s tou se právě seznamuje Finn a velmi jemně jí sdělí, že by měla být sama, aby mohlo dojít ke schůzce s Ester. Ta totiž v sále není a přichází pouze na malý okamžik, kdy na schodech celá rodina originálů, ehm, pardon Mikaelsonových, v čele s mluvčím Elijahem, vítá hosty. A máme tu zahajovací tanec! Damon ho hezky využije, jako zbrždění Eleniny snahy proklouznout nahoru za Ester a máme tu další pěkný delena moment. Damon jí skládá poklonu a stejně jako ostatní páry (mezi nimi i Matt a Rebeca a trochu překvapivě i Klaus a Carolin) se pouští do tance. A já se ani nedivím, že na něj herci museli mít speciální „výcvik“ protože to je docela zajímavé „valčíko-promenádo-cosi“ (nicméně i tak si jako diváci můžeme všimnout, že Ian přišlápne Nině šaty hned při prvním tanečním kroku, ale pššt). Takže všichni tančí, a navzájem se špičkují (Klaus a Caroline), kují pikle (Stefan a Elena), vyčítají si své partnery (Caroline a Matt) a žárlí (Rebeca a Damon). Nicméně musím uznat, že mezi Elenou a Stefanem to zpočátku dokonce i malinko jiskří a upřimně mu přijde, že to trochu jiskří i mezi Damonem a Rebecou, kteří jsou při vzájemné konverzaci dokonce i vtipní (Např. „Stop staring. It´s creapy.“ mě pobavilo).

A Elena kuje se Stefanem pikle i venku (a přitom se z něj marně snaží vypáčit trochu zájmu a empatie) a sděluje mu, že musí za Ester sama a on jí s tím má pomoct. A v pokračování scény se ukáže i jak! Elena se potřebuje zbavit Damona (ten se na rozdíl od brášky o ní stará právě až moc), takže ho Elena naláká do prázdného pokoje a Stefan ho ze zálohy zpacifikuje zlomením… No, to snad ani nebyl vaz, to byla celá páteř! Jako šokovalo mě to kapitálně a musím říct, že Elena začíná plnit spoiler, který zazněl už někdy v létě a který říkal, že bude temnější. Tohle teda bylo temný až na půdu! Chudák Damon! Ikdyž na její alespoň maličkou obranu musím říct, že ho holt už moc zná a ví, že by ho nejspíš neukecala. Tohle bylo rychlejší.

Ale zpět v plesovém reji mě pobavilo dynamické duo Kol-Rebeca, které se potutelně domlouvá na Matta. Rebeca ho pozvala, aby ho mohla oddělat (chce tím ublížit Eleně, když kvůli Ester nesmí přímo) a bráška jí s tím velmi rád pomůže. Psychopatka a rozmazlený fracek. Pěkná dvojka! A pak tu máme další dvojku. Elenu a Elijaha, který jí na cestě za Ester žádá aby mu pak tlumočila o co šlo. Elena slibuje a konečně se dostává k Ester a je nám odhaleno pár zásadních informací. Za prve, že Ester skutečně byla mrtvá. Její tělo ale zachránila její přítelkyně Ayana a proto mohli rakev nakonec otevřít jen její potomci, čímž se potvrzuje teorie, že Ayana byla předkyní Bennettovic klanu! Za druhé, že byla skutečně celých 1000 let na „druhé straně“ a duchové jí trastali za to, že porušila přírodní zákony a přeměnila své děti v upíry. A za třetí a to je docela zásadní, že právě kvůli tomu je zpět! Ne aby sjednotila rodinu, ale napravila svou chybu! Tedy, pokud jí věříme, protože já už v tomhle seriálu nevěřím nikomu (a jí zvlášť ne, nelíbí se mi!). Každopádně dle svých slov potřebuje čas a Eleninu pomoc. Zatím v podobě její krve, kterou se chystá propašovat do šampaňského při přípitku. Jenže pak přichází šokující odhalení a my, že už asi víme, kdo si odnese v MF cenu za nejhorší matku roku (spíš celého tisíciletí!). Ester! Kam se na ní hrabe Isabel, která svou dceru odložila hned po porodu, Abby, která to udělala později, nebo Kelly, která na své děti okázale kašle! Ne, ne vítězka je jasná! Její děti jsou prostě narušením rovnováhy a když půjde Klaus, tak musí všichni, takže bum! Drsné! Mě osobně to připadá, jako by rušila to kouzlo, co provedla před 1000 lety (proto krev Tatininy dvojnice) takže z jejích dětí budou zase jen lidé, ale to je zatím jen moje spekulace.

Ještě jsem vynechala scénu s Klausem a Caroline, venku u koní. Ta se mi moc líbila, protože Klaus se asi vážně snaží, skládá jí poklony, odhaluje svou lásku ke koním i něco málo o svém otci, ale Caroline dost odolává. Předhazuje mu Tylera a nakonec ho velmi hezky odpálkovává a odchází dovnitř. Ven jdou pro změnu Matt a Rebeca, která ho chce nalékat pryč z Esteřina dohledu a zabít, ale naivní prosťáček Matt si nevědomky zachraňuje život, když se projeví jako gentleman (dá jí svou bundu) a Rebeca zaskočená tím, jaký je, ho zase bere dovnitř a mord ruší. Bohužel tím naštve svého frackovitého bráchu! A bráchu si taky značně naštve Stefan, protože Damon se konečně probere a Stefan ho vyloženě schválně vytočí! Zmetek! A řekne mu věci, které by Damon slyšet neměl, zvlášť s ohledem na to, co se stane pak (že se až moc stará, je labilníže a podobně) a které jsou hlavně neskutečně nespravedlivé, protože ještě nedávno byl Stefan na větvi z toho, že Damon zase něco cítí a teď mu to vyčte!

A nastává slavnostní přípitek! Celou dobu jsem čekala, jestli to Elena Elijahovi řekne (po těch jeho morálních řečech), ale znovu mě utvrdila v tom, že se kloní k „temné straně síly“, protože mlčela jak hrob! A všichni sourozenci se skutečně napili, takže Ester první část plánu vyšla. A zdá se že i Klausovi konečně něco vychází, protože bere Caroline na prohlídku uměleckých děl a odhaluje jí svůj vlastní kreslířský talent, čímž jí docela odzbrojí a dokonce se mu jí i povede rozesmát. Jenže pak se to zase pokazí, protože se řeč znovu stočí na hybridy, Tylera a MF a Caroline mu nakonec hodí pod nohy i ten náramek co jí dal a hodně dobře mu popíše jeho poruchu osobnosti (není schopný navazovat kontakt s lidmi jinak, než že je k tomu donutí). A poruchu osobnosti mají asi v rodině, protože v další scéně se objeví rozzuřený Koll, který se těšil jak zabije Matta a vyčte Rebece, že mu to znemožnila.

A máme tu hodně ošklivou scénu (která ale mohla být podle mého názoru i horší). Damon naráží na Elenu a dost nevybíravě jí nutí aby odešla. Ona se mu nejdřív snaží omluvit, za to, co provedla, ale je z toho hádka a při ní padnou slova, která by padnout neměla! Elena by totiž měla husa, nejdřív přemýšlet a pak až mluvit, zvlášť s Damonem! On neříká „Miluju tě“ zrvona moc často a rozhodně to pro něj není snadné a když to z něj teď vypadne, tak ona mu to oplatí tím, že mu na to řekne, že „Je to problém!“ Dala bych jí facku! Damona to muselo hodně zabolet (což se mu dalo snadno vyčíst z tváře, bravo Iane) a i když si Elena hodně rychle uvědomila, že přestřelila, už to nešlo vzít zpět. Damon je totiž příliš tvrdohlavý na to, aby si její omluvu vyslechl. Spojíl si to, co řekla s tím, co mu řekl Stefan a malér je na světě! Možná kdyby nepřišla Caroline a nehledala Matta, a možná kdyby se Elena trochu víc snažila se mu omluvit, vyříkali by si to, ale bohužel. Nemluvě o tom že to bylo od ní stejně nespravedlivé, jako předtím do Stefana! I ona byla celá šťastná, že Damon zapnul emoce (i když on je nikdy neměl tak docela vypnuté) a ještě před pár dny se rozplývala, jak je ráda, že tam s ní je a že se o ní stará a najednou mu to takhle hnusně vyčte! Já vím, bylo to v afektu a nemyslela to vážně, jenže mu prostě ublížila a já vážně doufám, že za to ponese následky!

No ale Matta by měl vážně někdo najít, protože s ním se právě nahoře nad schodištěm „seznamuje“ Kol. A málem to seznámení dopadne tragicky, jenže se na scéně objeví Damon a konečně udělá to, na co jsem čekala od začátku epizody! Dá tomu frackovi po hubě! A pořádně! Alespoň má na kom si zchladit žáhu a já mu za to tleskám! Jen zbytek rodinky Mikaelsonových trochu naštval, když jim jednoho člena vyhodil z balkonu a zlomil mu vaz. Ale fanatickej výraz měl teda slušnej, když vmetl Eleně a vlastně i Stefanovi do tváře, co mu řekli a odcházel!

A ještě na skok u Caroline, která volá Tylerovi, aby mu řekla, že jí chybí a nachází doma další dáreček od Klause. Je z něj znechucená, ale jeho kresba jí vyrazí dech (a komu by nevyrazila, že?). Možná přeci jen není na poli Klaus-Caroline vše ztraceno. Tedy pokud Ester nevyjde její plán, protože ta společně s Finnem (kterému prý nevadí natáhnout bačkory a peče s ní) úspěšně dokončuje další fázi rituálu-propojení krví. Dělá to bez mrknutí oka, a vypadá to, že jen Elijah bude mamince chybět, dle toho jak se tvářila a jak o něm mluvila.

A máme tu poslední scény. Nejdřív Elena se Stefanem. Stefan jí doprovodí domů a Elena je docela zoufalá z toho, jak celý ten večer dopadl. Sice jsou o krok blíž zničení Klause, ale jí evidentně mrzí, co řekla Damonovi. Ale jinak následuje další stelena scéna, protože já osobně tam opět cítím jisté napětí mezi nimi a Elena se dokonce pokusí Stefana na odchodu zadržet a dnes už podruhé z něj vyrazit nějaké city. Bohužel opět marně, ikdyž chlapec má k tomu své důvody (nemůže jen tak zapnout, z toho co provedl by se asi zbláznil!). Ale nalomený tedy byl (velká poklona Paulovi, to jeho střídání emocí bylo neskutečné). Nakonec ale skoro utekl a Elena najednou nemá Salvatora ani jednoho (chichichi, no nic). A to jí jen tak mezi námi přeju, protože tentokrát to s Damonem fakt zvorala (ikdyž on Stefan taky, alespoň že to taky přiznal, tedy svým vlastním, podivným zamrzlým způsobem)!

A úplný závěr mě pobavil a potvrdil další fanouškovskou teorii! Nejdřív mě tedy trochu překvapil Matt, který dal v baru „sodu“ Rebece (nečekala jsem, že bude mít koule na to jí odmítnout), ale pak už se stalo to, co jsme očekávali. K Rebece se přidal Damon, a jako správná dvojka ztroskotanců si spolu dali skleničku a hodili zajímavou řeč. No a pak se naplnil spoiler ohledně toho, že se Damon vrátí ke svému starému já. Protože jen jeho staré já by bylo ochotné přefiknout Rebecu, k čemuž na konci přesně došlo! Ale víte co? Já mu to i přála, protože on přesně tohle potřeboval! Elena to s ním pěkně zvorala a on se potřeboval nějak odreagovat. A není nic lepšího, než divoká upírka v posteli (teda zatím jen opřená o dveře). A ehm, divocí byli docela oba, až netypicky na TVD (celkem by mě zajímalo, jak si Rebeca ty šaty na druhý den zase oblékne, asi má s sebou šitíčko). Jinak mě ale tahle scéna skutečně nevadí, protože tohle neznamená konec deleny! Spíš začátek Damonova jiného přístupu. Přístupu: „Miluju ji, ale už na to kašlu!“ A možná že když přístup: „Miluju ji a udělám cokoliv, co ona chce.“, který volil dosud, nefungoval, tak tenhle fungovat bude! Uvidíme! A já doufám že jo a že si do té doby chlapec ještě pořádně užije, protože to jeho já z první série, které chlastalo a svádělo každou sukni, mi nevadí! Hlavně ať se nevrací to jeho protivné, otravné, sebestředné já, které zabíjelo lidi na potkání a na ničem a na nikom mu nezáleželo. Ale to už myslím fakt nehrozí!

No a to je konečně vše. Zase se omlouvám za délku a těším se na vaše komentáře, názory a postřehy. A příští týden u další rekapitulace na…přečtenou :-D25 reakce na 3×14 Dangerous Liaisons-Rekapitulace

 1. Cory napsal:

  Mám ten pocit jen já nebo to píšeš díl od dílu delší a delší :D Ne vážně je to skvělý a mnohokrát jsem se povavila, ale musím říci, že je pak těžké na to nějak reagovat, protože kdybych se měla vyjádřit ke všem těm zajímavým postřehům tak je to slohovka až hrůza :D takže ti tleskám. Možná se jen vyjádřím k té Eleně – já už delší domu mám o ní dosti pokleslé mínění, pořád jí vidím jak vyčítala Kath jaká ona je atd…ale stačí se podívat, co ona poseldní dobou napáchala – koho všeho zradila, jen aby sama měla klid…Kath je aspoň upřímná v tom, že si to přizná – chce přežít, tak nevěří nikomu. Trochu už mě nudí jak všechno na čem jim záleží je zabít Klause za každou cenu – vždyť on by je teď prakticky nechal bejt, ale oni ne a ne si říct, i když chápu, že je to asi dost o pomstě za to, co již provedl. No a když už tedy jsem u toho vypisování, tak naprosto souhlasím s tvým závěrem o Damonovi a i o tomhle dílu. Vlastně byl skvělej, ale tím jak byl natolik dopředu omílanej pořád dokola, tak to tomu ubralo v závěru – jo a toho přišlápnutí šatů jsem si taky všimla :D Jinak s hudbou nemůžu než souhlasit – její vstup na ples – prostě dokonalé a ten jeho výraz :D :D Caroline+ Claus = moc krásné scény a to, že potřebuje drink – no vážně jsem se dneska ráno zasmála. Rebeca a Matt = roztomilé, Damon+Rebeca=už se těším až se to Elena dozví)))No nic tak jsem to zase možná trochu přehnala, takže končím jednou velkou pochvalou a moc se těším na další díl!!

 2. Bičik napsal:

  opět skvělá rekapitulace :D zas jsem se několikrát smála tvejm hláškám a máš podobný názory na díl jako já, Elenu mám (nebo jsem měla, to ještě uvidíme) celkem ráda, ale v tomhle díle mě tak vytáčela, že bych jí nejradši profackovala a za to, co pak udělal Damon, si v podstatě může sama, takže jestli příští díl kvůli tomu Damonovi udělá scénu, tak myslim, že nikdo nebude mít Damonovi za zlý, když jí pošle do háje

  naopak Klaus, kterýho normálně nemůžu ani cejtit, se mi v tomhle díle celkem líbil a ještě víc, že se s nim Caroline vůbec nepárala, jeď holka! :D pokud jde o Ester, tak to, že je nejhorší matka v TVD sedí, dost lituju, že jsem ve vaší anketě dala hlas Kelly, protože Ester je na tom mnohem hůř,

  Kol je zmetek, ale nemůžu si pomoct a slintat nad nim :D Finn je trošku maminčin mazánek a Elijah… och, jestli slintám nad Kolem, tak co teprve nad Elijahem, jsem trochu doufala, že Elena tu skleničku Elijahovi rozbije a nic (mimochodem to si nikdo nevšimnul, že to prapodivný růžový pití má divnou příchuť? :D )

  už jsem se nějak rozkecala… každopádně sdílím tvůj názor, že dělali kolem tohohle dílu větší humbuk, než bylo nutný a díky za to vysvětlení ohledně toho, jaktože je Ester naživu, to jsem při koukání nějak nepobrala (nebo taky nevnímala, protože jsem na to koukala kolem druhý ráno :D )

 3. Ivča napsal:

  na rekapitulaci jsem se těšila celý den, protože jsem byla zvědavá i na ostatní názory :) mě tahle epka udělala velkou radost protože jsem se na ní těšila kvůli klausovi a carlo a to se mi splnilo :) Salvatorovic kluci a Elena mi dnes byli trošku jedno :) ale souhlasím že Elena to vážně vůči Damonovi přehnala.. Rodinka původních byla suprová a velmi by mě zajímalo jestli se esther podaří zabít její děti.. a ano je mi teď líto že jsem předtím hlasovala pro Kelly:)Hrozně mě překvapil zájem Rebecy o Matta a myslím že Matty udělal dobře když ji nechal jít :) Ale nejlepší z nejlepších pro mě dneska prostě byla caroline :) styl jakým stírala Klause byl naprosto úžasný a jsem ráda že jeho kouzlu hned nepodléhá :) i když je to asi těžké :)
  už aby byl zase další díl :) ) a ještě jednou díky za rekapitulaci :) byla skvělá jako vždycky :) )

 4. Althea(Abs) napsal:

  Díky moc všem za komentáře a samozřejmě i za chválu :-) . Příště se fakt budu snažit to nějak zkrátit (ale když ono tam nešlo nic vypustit, béé, ale dlouhé komentáře mi rozhodně nevadí. Akorát, jak Cory píše, že proč chtějí Klause furt zabít, tak já bejt Elenou, tak ho chci taky zabít, protože on by jí nikdy nedal pokoj. Furt by jí lajnoval život, parchant :-D

 5. Amitiel napsal:

  Dnešní epizoda se mi líbila, akorát bohužel kvůli všem spoilerům už to nemělo takové kouzlo.
  Bylo dobré vidět Klause i z jiné stránky. Přišlo mi srandovní jak je život v Mystic Falls nevyzpytatelný. Kdo by si ještě na začátku série pomyslel, že tito lidé si budou moct spolu dohromady poklidně zatančit v jedné místnosti aniž by při tom někdo přišel o život. (I když to bylo taky v plánu).

  Přišlo mi zvláštní, že Matt přijal pozvánku na ples od upírky, když chtěl tak strašně aby tyto nadpřirozené věci šly mimo něj. Caroline odvrhl a díval se na ní jak na největší bestii a ted, když ho pozve Rebeca, tak to bez váhání přijme a naivně si myslí, že je vše v pořádku.

  Elena si ušla od začátku seriálu taky pořádný kus cesty. Už ji pomalu ani nepoznávám. Tahle série prostě převrátila vše úplně naruby. Zajímalo by mě jestli teda Esther vymítí celou svou rodinu. Bylo mi líto Elijaha, když důvěřoval Eleně. Vždyt jí to musel vidět na očích. Vše bude ještě velmi zajímavé. Děkuji Ti za tvé skvělé rekapitulace. Máš skvělé postřehy a obdivuji, že se ti vše podaří tak svěle vyjádřit. Když se to tak vezme, tak kratší by to ani napsat nešlo.

  Mimo jiné, jsem ráda, že jste si přečetli článek o matkách. Taky bych ted řekla, že Esther je asi jednou z nejhorších, ale uvidíme ještě. Je těžké je takhle soudit.

 6. Cory napsal:

  Nemyslela jsem to špatně, že je to delší a delší, ba naopak – kdybys napsala knihu o TVD – přečtu si ji))

 7. DamoniS napsal:

  Jako každý týden, úžasná rekapitulace. Můžu jen chválit.

  Jinak díl se mi opravdu líbil. Zatím jeden z mích nejoblíbenějších. Nějak začínám měnit názaro na to, že by Elena patřila k Damonovi. Už mi to tak nepříde a ani moc nechcu aby byli spolu. No a jak de vidět tak ona touží stejně jenom po Stefanovi. Moc se mi líbily scény Klaus-Caroline. Najednou nechcu aby Klause zabili. Vážně jsem si myslela, že jejich matka chce dát zpět dohormady svou rodinu a né je zabít.Nějak nechci aby je zabila a už vůbec ne Elijaha, toho by mi bylo tak strašně moc líto, zase ho zabít. Podle mě to nebude tak jednoduché. To co řekla Elena Damonovi bylo hnusné, asi si moc zvykla na to jak je hodný a pořád ji leze do zadku. A co to, že by se starý Damon vrátil? Snad, doufám. Damon začne být jako vždycky a až potom Elena pochopí o co přišla a začne žárlit. Nemůžu se dočkat příští epizody. :)

 8. Léňa napsal:

  Zajímavý díl, ale jak jsi říkala, taky jsem od něj čekala tak nějak víc… Byly vážně hezké scény při tanci, ty se mi moc líbily. Hlavně jak překvapeně se Elena tvářila, když při té otočce narazila na Stefana. A ty pohledy, co po sobě vrhaly… to bylo nádherný.:) Caroline a Klaus – to bylo vážně zajímavý! Celkem mě dostávalo, jak ho pořád odháněla od sebe, ale řekla mu pravdu a jak se zdá, tak on ji přijal. No jo, souhlasím, na Damona toho dnes bylo trochu moc. Ale, že zašel až takhle daleko a hned si Rebecu vzal do postele. Když ještě na plese říkal, že chtěla zabít Elenu, že takovým se nesklánějí pochvaly. Mě docela zklamal, Elena to jednou trošku přežene a on se hned musí vyspat s holkou, která ji chtěla zabít? To je nějaké divné… Souhlasím, že tohle musel udělat ten „starý“ Damon, ale stejně.. Každopádně se už velice těším na další díl, jsem zvědavá, jestli Esther vyjde ten její plán. Protože ani nevím, jestli by se mi to líbilo. Zrovna teď, když je celá rodinka pohromadě. :) Mohli by tam ještě chvíli zůstat. Myslím si ale, že takhle rychle se Esther nepodaří je dostat! :)

 9. Léňa napsal:

  Tento díl se mi celkem líbil, ale musím uznat, že jsem od něho taky čekala víc. Ale nádherné byly scény při tanci, ta chemie, mezi tančícími páry se nedala přehlédnout! :) Elena mě dostala tím svým překvapeným pohledem, když při tanci narazila na Stefana! To bylo skvělý! A ty jejich pohledy! Páni! Klaus a Caroline, musela jsem se smát, jak ho Caroline vždy odpálkovala! Uznávám, že toho ten večer na Damona bylo trochu moc, ale tohle vážně přehnal. Jednou to Elena přežene a on se hned jde vyspat s holkou, která ji chtěla zabít! To mě celkem zklamal. Ale souhlasím, že tohle musel udělat ten „starý“ Damon. Jsem zvědavá, jestli Esther vyjde její plán. Ale myslím, že se jí to takhle lehce nepovede! :) Což je možná dobře, protože se nám rodinka původních teprve nedávno dala dohromady, nebyla by škoda je hned zase rozdělit? :D Každopádně se ale těším na další díl! :)

 10. Mickey napsal:

  U tohohle dílu jsem se stále musela smát =D Ale s otevřenou pusou jsem koukala na úplný konec.Damon a Rebkah? =D a ještě jak se blbě tvářila =DElena to zvorala!

 11. Veronique napsal:

  Opět díky za nepochopitelně kvalitně napsanou rekapitulaci ;) Tohle byla dokonalá epizoda, jedna z nejlepších vůbec. A to po dlouhé, podle mého názoru upadající řadě epizod. Co dodat? Stefan ať se klidně dál hrabe v těch svých výčitkách, když se jinak nenaučil žít po celou dobu trvání seriálu. Nedokázal se vzpamatovat už tak dlouho, že tahle epizoda mě přiměla přestat ho litovat. Prostě upřímně, Stefan je zbabělec. Musel přece vědět, co ho bude stát záchrana Damona. A pokud se není schopen s tím vypořádat, neměl to dělat. Ano, všichni namítají, jaký je hrdina, co všechno obětoval atd. Ale člověk prostě musí jít dál, přes všechny chyby a bolesti, ne se jen tak plácat v otupělosti, sebelítosti, rezignaci. Mimochodem (a to nemyslím na nikoho tady konkrétně), Stelena-Delena spory už mi lezou krkem. Neřešte, scénáristi všechno zvládnou. Teď už jim věřím. Bála jsem se, že zase budou dělat z Damona blbýho chlapečka, a celý ten trojůhelník bude zas tak křečovitý a patetický, ale tentokrát to zvládli skvěle. A ten konec byl naprosto na jedničku :D . No, zkrátka a dobře, Elena neví, o co se připravuje a já nevím, jak může být Ian ještě po 58 dílech tak sexy jako snad nikdy :D Vůbec nechápu, proč někdo řeší Damona a Rebekah v souvislosti s Delenou. Já jsem ráda, že to neodflákli tak jak to často dělají – Damonek se jde někam vyplakat a trucovat a k tomu si vycucne pár lidí. Damon má na víc! ;) Co se týče ještě Původních, doufám, že nám je neodpraví, protože to by si vážně házeli klacky pod nohy, vyřadit tolik skvělých herců! Mimochodem, Klaus byl vážně ťuťu, u jeho scén s Caroline jsem těžko zadržovala smích :D .

 12. Veronique napsal:

  Pardón, ještě nesmím opomenout upozornit na nejlepší výraz epizody -> 41:33 :D

 13. Sweetie napsal:

  Úžasná rekapitulace, přijde mi, že píšeš čím dál tím líp! Perfektně jsi to shrnula, to ani nejde psát kratší :-) . Epizoda se mi strašně líbila, hlavně ples original family! Esther mi vyrazila dech, rozhodně bych nečekala, že bude chtít odpravit svoje děti. Elena na Elijaha tak zvláštně koukla, když si připíjeli, že možná začal kluk něco tušit a opravdu to nevypil, i když to tak vypadalo. Necháme se překvapit, ale nemyslím si, že by Originals jen tak zmizeli ze scény vzhledem k jejich oblíbenosti :-) . Klaus a Caroline, co dodat, jsou sladcí oba dva a možná že opravdu budou někdy pár, Klaus se hezky snaží. Elena mě taky naštvala, tohle si Damon nezasloužil a přeju mu, že si trochu užil :-D . Finn je maminčin mazlík, ale ona to stejně neocenila a vychvalovala Elijaha (oprávněně, je to asi jediný „good boy“ z jejich rodiny). Kol se mi moc nelíbí, je to sice fešák, ale nějakej moc namyšlenej, tak se těším, kdo mu ten hřebínek pořádně srazí. Damonovi jsem tleskala, jak ho shodil z toho balkonu. Nejvíc se mi líbila Caroline s tím „Seriously?!“, je to pro mě nejlepší ženská postava v seriálu. Takže se těším nejen na příští díl, ale i další rekapitulaci, jen tak dál :-D !

 14. Markushek napsal:

  Sweetie, přesně – celou dobu jsem musela přemýšlet nad tím, jestli to Elijah doopravdy vypil, pořád jsem si to pouštěla dokola – jenže zase, kdyby to nevypil, tak by se Esther ta část kouzla s Finnovou krví asi nepovedla… Jinak se přidávám k těm, kteří litují, že už v anketě o nejhorší matku hlasovali jinak… :)

 15. Týna napsal:

  já mám spíš tušení že to nevypil Klaus…mrkněte na to!!! skvělá rekapitulace!!! :D jo a na Elenu jsem naštvaná v největší míře…chudák Damon :(

 16. Heli napsal:

  Béé, tak včera jsem napsala docela dlouhý komentář a dnes ho tu nevidím, asi jak blbla stránka,tak se neuložil, no nic, znovu to vypisovat nebudu, jen stručně, rekapitulace skvělá, těšila jsem se na další názor. Já byla z epizody nějaká smutná, nelíbilo se mi, jak Elena (a předtím) Stefan ublížili Damonovi, sice jsem to podle spoilerů čekala, ale bylo to horší se na to dívat, než jsem myslela. Oproti tomu scény s Klausem a Caroline se mi líbily strašně moc, tenhle pár mi opravdu zaujal. A Esther nějak nevěřím a nechápu, jak Elena ji uvěřila bez mrknutí oka. Doufám,že příště bude Elena řádně žárlit a bude cítit vinu, protože tentokrát to celkem přehnala, ještě i Elijahovi lhala do očí. O Originals rodinku ještě přijít nechci, bylo by mi jich líto, sice Finn byl jako lokaj, Kol pěkný spratek, ale Klause, Elijaha a Rebekah jsem si celkem oblíbila.

 17. Helix napsal:

  Jenom aby to nebylo ještě tak, že společně s rodinou Původních zemřou všichni ostatní upíři – to by přece dávalo smysl vzhledem k tomu „stromu – rodokmenu“. Jestli ano, tak to určitě naše trojka (Elena, Stefan a Damon) zjistí a budou se tomu snažit zabránit.
  A co se týče vztahů té trojky, tak už mi to fakt přijde trapné a natahované. Nevím, proč se Elena pořád snaží vrátit ke Stefanovi – celou dobu, co spolu byli, tak s ním nebyla žádná zábava, pořád fňukal jako chudinka. Už to vypadalo, že to snad i pochopila a teď zas ho zas přemlouvala po plese před domem. To mi přijde trochu jako krok zpět.
  Taky tu píšete, jak to na tom plese po Damonově „vyznání“ přehnala, ale já bych to zas tak tragicky neviděla. On si Damon taky nevybral zrovna nejvhodnější okamžik…
  Závěrem se mi tento díl nijak extra nelíbil, spíš to bylo zklamání, teda aspoň co se týče vztahů těch tří.

 18. majisek napsal:

  No já nebudu soudit epizodu. Popravdě už nevím, kde v seriálu jsem a kam se dál ubírá.
  Myslím, že už je tam nebezpečně moc postav a všechno se začíná dost zamotávat. Jakožto zastánce Deleny si myslím, že scénáristi budou tak dlouho natahovat nit až trpělivost některých fanoušků povolí. Vztah, nevztah Eleny a Damona je jejich pevný bod okolo, kterýho neustále krouží a ne a ne se ho dotknout. Poslední čtyři díly mi připomínají vyplutí na moře bez pádla. Z Eleny se stala vypočítavá mrcha místo jemný holky, kerá všechny dokola objímá a říká jim, že to bude dobrý. Z Damona kladný hrdina, který prosí o lásku a Stefan chodí okolo a všem vypráví jak je zlej a ve finále jeho jediný akt zlosti bylo rozjetý auto na mostě. Nevím, co si mám o tom myslet. Doufám, že aspon někdo ví co dělá.

 19. Althea(Abs) napsal:

  A to já bych byla zase ráda, kdyby těm skalním deleňákům (a i steleňákům) povolily nervy a na seriál se vybodli a myslím že Julie a Kevin taky. Oni jsou totiž neuvěřitelně otravní a tvůrcům, hercům, i ostatním „neutrálním“ fanouškům, kterých je v celkovém počtu většina, už pěkně lezou na nervy. Jediné co je totiž zajímá je s kým má nebo nemá Elena být, ale TVD není jen o tomhle. Je tam spousta zajímavý postav a zápletek, které jsou často i v popředí, jenže tihle je nevnímají a ať je epizoda o čemkoliv, pořád jen dokola řeší delenu a stelenu. Ať napíšou scénáristi cokoliv, tak to jde mimo ně a já se upřimně divím, že Julii, Caroline a Kevinovi neruply nervy už dávno. Tahle sezóna je hodně o původních, o rodině a dál má být i hodně o Salvatorech a ne jen o tom, kdo nakonec dovleče Elenu do postele. Bude jen dobře, když si tohle někteří diváci uvědomí a pak už je jen na nich, zda u seriálu vydrží a budou ho vnímat jako celek a nebo ne a budou si dál brblat, že si momentálně dovoluje zabývat se něčím jiným, než tím, s kým se bude Elena vodit za ručičku :-D
  Jinak všem moc děkuju za komentáře!!!

 20. Helix napsal:

  No tak s tím bych tak úplně nesouhlasila. Jednou jsou Elena, Damon a Stefan hlavní postavy, tak by se podle toho měli „chovat“ a asi se i předpokládá, že to budou diváci očekávat. Jak už jsme si v prvních dvou sériích všimli, nedělá tvůrcům problém kohokoli zabít, tudíž by nám na vedlejších postavách asi zase tak záležet nemělo. Jinak se totiž může stát, že si oblíbíte nějakou vedlejší postavu a v dalším díle vám ji zabijí… U těch tří se tak bát nemusíme, že?
  A další věc: jak už tvůrci seriálů zjistili, je lepší nechat oblíbenou vedlejší postavu ze seriálu odejít a napsat jí vlastní seriál (viz Buffy – Angel). Takže pro všechny fanoušky vedlejších postav by tohle mohla být šance.
  Mimochodem až se zase bude někdo divit, proč že se rodina Původních jmenuje Michaelsonova, měl by si uvědomit (nebo si o tom něco nastudovat), že to je typické tvoření příjmení u severských národů (a oni mají být Vikingové) – př. Leif Eriksson (znamená to Leif syn Erika).
  Jinak tvůrci mají v té historii dost mezery a v seriálu se to bohužel dost projevuje – ve druhé sérii bylo např. že ta rodina Původních pochází z východní Evropy a najednou jsou to Vikingové. Potom mi taky nikdo nevysvětlí, co u nich dělala černošská čarodějka, prý předkyně Bennetových. Snad všichni víme, jak se černoši dostali do Ameriky a těžko je svezli Vikingové…

 21. Helix napsal:

  A ještě dodatek: co mi přijde naprosto scestné, jsou křestní jména Původní rodiny. Nevím, ale slyšel už někdo z vás, že by Vikingové měli židovské jména (Ester, Rebeka, Elijah, Michael) nebo řecké jméno (Niklaus)?

 22. Hanatko napsal:

  Ahoj, dneska jsem naprosto náhodou objevila tuto stránku. Musím říct,že se mi vážně líbí. A co mě dostalo nejvíce článek od Abs o tomto díle. Ráda jsem si četla tvé komentáře k dílům na stránkách vampire diaries a mrzelo mě,že si tam přestala psát,měla jsi to vždy k věci a na díly stejný názor jako já, to se mi líbilo.
  Tak je fajn vidět,že v tom někde pokračuješ,určitě se tady teď budu objevovat častěji. :)

 23. Althea(Abs) napsal:

  Hannatko: Vítej tady a jsem ráda, že se ti rekapitulace líbí :-) . A budu moc ráda, když se tu zase objevíš. Čím víc lidí, tím líp :-)

  Helix: Tak já to nemyslela tak, že by lidi neměla zajímat hlavní trojka, to samozřejmě měla, ale já mluvila o těch fanatických delena a stelena pošucích, kteří se nezajímají vůbec o nic jiného, než o svůj vysněný pár. Celý seriál jde mimo ně, zápletky nechápou, vedlejší postavy (i významné) ignorují. Takových je sice málo, ale bohužel jsou většinou nejvíc slyšet (například posílají J a K výhružné maily a dopisy, kde jim na férovku hrozí smrtí, když jejich milovaný pár nedají dohromady). To je to samé jako u TW. Taky všechny jeho fanynky nejsou uječené náctileté, které omdlévají při pouhém vyslovení jména Edward, nebo Jacob, ale jelikož jsou nejvíc vidět a slyšet, spousta nainformovaných si myslí, že tak vypadají všechny. A takové jediné si myslím, že by dokázal nějaký podobný zvrat, jako byl nyní, od seriálu odradit a to prostě fakt není škoda :-D . Jo a jen k těm Vikingům, tak na ty pozor, oni ve východní Evropě také žili. Moc se o tom nemluví, ale je to tak. Dokázali se plavit i po řekách, takže není problém pozůstatky jejich kultury nalézt i u nás, nebo právě ještě víc na východě. No a jména asi typická nejsou, ale zase ona ani Damon není typické jižanské jméno druhé poloviny 19.století a jak hezky to zní :-)

 24. Helix napsal:

  To Althea: Tak to pak jo, to jsem nevěděla, že jsou až takoví šílenci. Ale předpokládám (a doufám), že se vyskytují jinde než v ČR.
  Co se týče těch Vikingů, tak je sice pravda, že se objevovali i na východě Evropy (v Rusku prý dokonce založili dynastii Rurikovců), ale většinou se jednalo o obchodníky nebo o ozbrojené výpady. Navíc zrovna tito z východu nejsou ti, kteří podnikali cesty do Ameriky. A pokud tvůrci přesto chtěli takto složitě příběh o rodině Původních vykonstruovat, měli by podat divákům nějaké vysvětlení. Spíš bych ale věřila tomu, že to trocha pomotali. Ve druhé sérii zmínili tu východní Evropu, protože je všeobecně za „kolébku“ upírů považováno současné Rumunsko. Jenže potom jim to nesedělo do děje, tak vymysleli ty Vikingy.
  Všichni snad víme, jaký mají Američané přehled o evropských dějinách, tak se tomu moc nedivím, ale je to škoda, protože to pak ten příběh deklasuje.

 25. Helix napsal:

  Danom je starořecké jméno a vzhledem k tomu, že v předloze by měli bratři Salvatorovi pocházet z Itálie (jestli se teda nepletu), tak mi to nepřijde zas tak podivné.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

„Nedostane-li žena koho chce, běda tomu, koho dostane.“ Mark Twain