3×16 1912-Rekapitulace

Tak dámy a pánové (pokud tu tedy nějací jsou) dočkali jsme se! Po nechutně dlouhé pauze, která by snad měla být trestná, tu máme konečně další epizodu TVD a s ní i mou rekapitulaci (doufám, že jsem za tu dobu nezapomněla, jak na ni). Tentokrát se jedná o 16. díl s výstižným názvem „1912“ a já nebudu zdržovat (CW zdržovalo dost dlouho!) a vrhneme se rovnou na to. Jako vždy, pozor na SPOILERY (a na vražednou délku článku) a samozřejmě i tentokrát budu ráda, když se v komentářích k epizodě i rekapitulaci vyjádříte a přidáte nějaké své postřehy a názory.  Přeji pěkné počtení!

Jako vždy bych nejdřív subjektivně zhodnotila celou epizodu. Takže, jsem asi opět nějaká divná, ale zatímco venku na webech jsem četla spíše kritiku, tak já musím říct, že mně se tahle epizoda líbila a to tak, že hodně! Dala bych jí minimálně osm až devět z deseti a myšlenkám a scénám věnovaným vztahu Damona a Stefana klidně i plný počet! Já jsem prostě stejně jako Julie Plec „tým Salvatore“, čili upevňování pouta mezi bratry, to je pro mě rajská hudba! Ale chápu, že zarytí Delena i Stelena fanoušci (ti hlavě) budou na epizodu nadávat, protože pro ně tam toho moc nebylo, ale to je už holt osud jednostranně zaměřených diváků-málo kdy budou spokojení. Ikdyž Salvatoři samozřejmě nejsou zdaleka vše, co se mi líbilo, ale k tomu se ještě dostanu. Teď ještě jako vždy na protiváhu něco, co se mi až tak nelíbilo. O střihačovi se již zmiňovat nebudu, je to slepoň a nejspíš má tlačenku ve vedení studia, jinak nechápu, že ho dávno nevykopli, ale tentokrát bych trochu pokárala i někoho jiného. Hele, já nemám nic proti Ianovi a není to vůbec jeho vina a i přes to přese všechno je ve flashbacích i jinde neskutečně krásnej a sexy a… (ehm, pardon, musím přestat slintat!), ale příště, než vleze před kameru, měl by se mrknout do zrcadla a brutálně seřvat osobu, která mu dělá mejkap! Nevím, zda je slečna maskérka nová a nezkušená, nebo se jí rozsypala dóza s pudrem a jí ho bylo líto vyhodit, tak ho chudákovy Ianovi narvala na ksicht tolik kolik se udrželo, ale fakt to nevypadá dobře! V některých scénách jsem dokonce očekávala, kdy mu to z toho obličeje začne opadávat… No nic, to jen jako výtka na okraj a teď už konkrétněji k epizodě.

Začínáme stylově a padáme rovnou do flashbacku z roku 1912, který nám ukazuje velice podobnou vraždu, jaké máme ve městě nyní. Kdosi vrazí nůž do hrudi Zachariaha (či jak se to píše) Salvatora a zmizí. Prolínačkou (velice zdařilou, mimochodem) pak záběr přechází do současnosti a my prostřednictvím rozhovoru Liz a starostky ujišťujeme, že šerifka má podezřelého ze současných vražd. No a tím podezřelým není nikdo jiný, než Rick, který se vzápětí probírá v cele předběžného zadržení. Nemá to chlapec růžové a přesto, že se hned v další scéně zoufale snaží (s Damonovu pomocí) přesvědčit Liz, že on je nevinnej jak lilie, nemá moc úspěch. Vražedné zbraně jsou všechny jeho, Meredith, která ho skutečně postřelila, ale hned pak vyléčila svou zásobou upíří krve, ho našla v kuchyni s nožem… A Liz s tím nemůže moc dělat, přičemž k tomu všemu ještě zakáže Damonovi, aby se snažil prokázat jeho nevinu (ikdyž by mě celkem zajímalo, jak by chtěla strčit k Rickovi do cely) a ten je ze situace svého přítele dost nešťastný.

A nešťastná je jistě i Elena, protože z jejich početných přátel, lásek a členů rodiny jí zbyl už jen Matt, který je tak někde na pomezí těchto kategorií a který jediný se od ní ještě jako jeden z mála nedrží dál. Dokonce s ní běhá a rozebírá s ní situaci kolem Bonnie, se kterou mluvil a která se s Carolininou pomocí stará o čerstvě přeměněnou Abby, za což se Elena cítí zodpovědná (Damon to udělal kvůli její záchraně). Ale rozhovor jim přeruší telefon a Elena se tak dozvídá o Rickově nezáviděníhodné situaci. Ihned ho jde navštívit, narazí na Damona, který jí provokuje skoro stejně jako kdysi v první sérii, ale ona už ho moc zná na to, aby mu tuhle ironickou bezcitnou masku žrala (ale jeho napodobování veverek je vtipné). Naopak ho upozorní, že pokud bude takhle dál pokračovat, zůstane sám.

A máme tu krásnou ukázku Stefana na odvykačce, kterej je nervózní jak smečka psů (to jeho klepání, mě bere!) a Damonovo popichování mu tedy rozhodně nepomáhá (ikdyž poznámka o veverce-má je nějak rád a Joeovi mě pobavila). Brácha mu ale pak sděluje, že hledá něco o vraždách z minulosti a shodnou se na tom, že jde o onen rok 1912, což je příhodná chvíle na další flashback. Tentokrát jde o pohřeb Zachariaha Salvatora a Stefan se na něm nejprve seznamuje se slečnou Lockwoodovou a Gilbertovou a pak následuje scéna známá z prewiev, kdy potkává Damona a ten přijímá jeho pozvání na skleničku (mimochodem ten flashback byl pekelně žlutej, ale to už tak v TVD asi bývá, že každá doba má jinou barvu, flashbacky z roku 1000 byly například modré).

A jsme zpět v současnosti a i zde se Salvatoři vydávají na skleničku (spíš na pár lahví) do grillu aby popřemýšleli nad těmi vraždami, ale tam už mezitím Rebeca nenápadně páčí ze starostky něco o místních starých stromech (a nebude to tím, že by se zajímal o botaniku), které ale byly dle Carol poražené kolem roku 1900 a dokumenty o nich by měli mít někde Salvatoři. Ti již mezitím doráží,  Damon na ní velmi výmluvně mrkne a ona na něj (ta jejich společná noc musela stát za to) a spekulují o vraždách, přičemž je ale právě Rebeca vyruší, z čehož rozhodně nejsou nadšeni.

Na skok se přesuneme do vězení, kde Liz s Rickem stále vedou rozhovor na téma „Jsi podezřelý-Já to neudělal!“ A Liz mu předkládá, že měl jak motiv (osoby kolem Meredith), tak příležitost to udělat. On sice tvrdí, že ne, ale pak se ukáže, že nemá alibi a dokonce v době kolem smrti Billa má i okno, což mu fakt nepomáhá!

A zpět v Baru Rebeca v rámci své honby za flórou MF vyslýchá Salvatory kvůli jejich „synovci“ co byl v roce 1912 zabit a my se dozvídáme, jak k němu vlastně Salvatoři přišli (dost lidem to už dopředu díky prewiev vrtalo hlavou, kde sebrali synovce, když neměli sourozence). Ukazuje se, že tatík Salvatore byl docela čilý a během občanské války zbouchl jednu ze služek, čímž si pořídil dalšího synka, který mohl po smrti jeho manželských synů převzít rodinné jméno. Ale Damon Rebece vyptávání brzy zatrhne a začne se s ní popichovat ohledně sexu, což Stefan řeší vyklizením pole s kouzelně otráveným výrazem. Ikdyž právě díky Rebečině řečem o tom, že možná tenkrát vraždil upír, se dostáváme ke jménu Sage a dalšímu flashbacku. Ten nás přenese opět do „žlutého“ roku 1912, kde se se Sage seznámíme. Je to upírka, (dle Damona velmi zdatná v posteli), která se tam baví boxem a Damon, co tam chlastá se Stefanem (a odmítá jeho nabídky na přeučení na zvířecí krev) jí padne do oka (a jemu od ní do kalhot padne stodolarovka, milé.). Nicméně vzápětí přestane v současnosti Salvatory Rebečina posedlost dřevem a jejich rodinou historií bavit a přesouvají se i se svým alkoholem, který jim drze chlastá, jinam.

Mezitím si ale zase odskočíme ven, tentokrát před nemocnici, kde Elena odloví Meredith a snaží se jí vymluvit, že Rick je vrah. Ta ale poukazuje na jeho divokou a násilnickou minulost (o které Elena neví) a s tím, že když Elena randí s upíry (zase to množné číslo, co) měla by si připustit, že její opatrovník je vrah, si v klidu odchází operovat. To ale Eleně naštve, takže zalarmuje posledního svého ochotného kámoše Matta (který mimochodem umí otevírat zámky) a „navštíví“ spolu Meredithin byt. Tam Elenu brzy napadne, že je třeba mezi zakladatelskými rodinami moderní, schovávat svá tajemství do falešných příček ve skříni (tak jako její rodina na chatě) a ono vážně jo! Mer tam má bednu s informacemi o obětech i o Rickovi, starý Gilbertovic deník (ty se taky válí všude!) a taky zprávu státního koronera, že se spletla s dobou smrti toho patologa, což by mohlo být pro Ricka důležité ohledně alibi! Nicméně v tom okamžiku se Meredith vrací z nemocnice a máme tu vtipnou scénu s kapkou „sexuálního“ napětí, kdy se Elena s Mattem schová do skříně (už má praxi z Chicaga). Ale Mer je tam objeví, přičemž jsem já málem spadla ze židle, protože jsem se jí fakt za těmi dveřmi lekla! Ale naštěstí je jen odvede k Liz, která je z jejich činu zoufalá a otrávená, protože má dost svých starostí a nepotřebuje ještě řešit jejich detektivní činnost spojenou s vloupáním. A díru do světa neudělají ani tou zprávou od Coronera, protože Meredith už její kopii Liz předala a Rick tím pádem bude propuštěn, jakmile se prokáže, že zpráva je autentická.

Ale vraťme se ještě o kousek zpět do baru, kde Rebeca nedá Salvatorům ani u šipek pokoj (zkazila Damonovi nadějný hod!) a začne rýt do Stefana (nechápe proč je teď tak jiný, než ve dvacátých letech, což je vlastně vtipné, protože to ukazuje, že ani ona ho neznala doopravdy, stejně jako Elena, když se do něj zabouchla). Ale jiný byl tehdy i Damon, dle zápisů v Stefanově deníku, který si on i Rebeca půjčí, aby mohli do Stefana rýpat a to Rebecu zaujme. No a máme tu další flashback, který ukazuje, že Damon v  té době díky tomu, že jeho láska trčela v hrobce (jeho vlastní slova!) neměl na ženy náladu a používal je jen jako dostupnou svačinku. Nicméně Sage se to nelíbilo, protože v něm nejspíš cítila jistý potenciál a proto mu sama ukazuje, jak si správně vybrat oběť a radí, jak s ní pak zacházet, aby to byla trochu legrace, než jí zanoří tesáky do hrdla. Nicméně, zde musím poznamenat, že kvůli délce epizody patrně došlo k nehorázným škrtům a tyhle scény měli být myslím mnohem delší, dle toho, co o nich říkala Julie i herci. Škoda, no. Mohli jsme se o Sagině „kažení“ Damona dozvědět víc, ale kdo ví, třeba na to ještě přijde někdy řeč, když už to mají natočené. No ale zpět k ději, který se přehoupne zase do současného grillu, kde Rebeca sděluje, že Sage znala, protože byla „zabouchlá“ do jejího bratra Finna (což znamená, že je dost stará, protože to bylo už před 900 lety!). Damona to dostane, protože Finn je v jeho očích sebevražedný podívín. Jenže do toho mu vpadne Stefan se svým nervním klepáním! Ten je už hodně mimo ze své abstinence, na kterou už patrně ani alkohol nezabírá a po krátké konfrontaci s bratrem, kdy z něj Damon vyrazí,  že má slušný absťák, a že má co dělat, aby „nesnědl“ celou obsluhu v Grillu opouští bar. Damon a Rebeca ho pochopitelně následují a přichází velice přelomová scéna ve vztahu Damona a Stefana, která mě osobně dostala! V uličce za grillem totiž potkají dívku a Damon jí svým mistrným manipulováním (do kterého zatáhne i tak snadno ovladatelnou Rebecu) doslova vrazí Stefanovi do náruče, aby se z ní napil. Nejdřív jsem byla v šoku z toho, co dělá, ale pak mi došlo, oč se snaží a nemůžu mu než zatleskat. Houby Lexi a její mučení a zvířecí krev! Měla jsem jí ráda, ale ty její pochybné metody Stefanovi spíš ubližovaly, než pomáhaly! Ne, na to se musí jinak a od podlahy a Damon se tak nyní konečně snaží ze Stefana po 150 letech vychovat „normálního“ upíra! Upíra, který není posedlý krví a neovládá ho jeho žízeň, ale současně se normálně krmí na lidech! Přes vyhrožování, že Rebeca jejich společnou oběť zabije, se mu to nakonec podaří a podaří se mu i odehnat Rebecu a nebohé děvče dle svého plánu, Stefanovi doslova vyrvat ze chřtánu! Bod pro něj (a rozhodně body pro Iana a Paula za herecké výkony). Akorát, že v tu chvíli se projeví Elenin talent na to být v blbý čas na blbém místě a oba je v té uličce nachytá! Právě jí i Matta šerifka vyhodila ze své kanceláře a ona prostě šla, kam neměla. Není zasvěcená do situace, takže je z toho parádně v šoku, a Mattovi se jí tak tak podaří odvléct. A v šoku je z toho i Stefan a naštvaně odchází! Ano, bravo Eleno, málem jsi zase něco parádně pokazila… naštěstí ne, ale o tom později.

Teď totiž přichází další přelomová scéna tohoto dílu a je mi předem jasné, že fanatičtí steleňáci jí budou fakt nesnášet (myslím tím ty, co si pletou pohnutý příběh Eleny a Stefana s pohádkou o jediné a pravé lásce na první pohled). Elena si totiž doma s Mattem otevřeně povídá o svých vztazích k oběma Salvatorům (I Matt už chápe, že Damon je v tomhle dávno ve hře) a vypadne z ní, že se upnula na Stefana hlavně proto, že jako upír jí bude milovat navždy a nikdy nezemře. Ne jako její rodiče, kteří jí opustili a jejichž nehoda se tím pádem ukazuje, jako její stále nevyřešené trauma! A mě se tohle její prohlášení fakt líbí, protože TVD je podle mě v otázkách vztahů mezi lidmi hodně reálné! Není to pohádka o tom, že pravá láska je jen jedna a všechno překoná a často si nebere v popisování vztahových situací servítky. Nebojí se ukázat, že od lásky je jen krok k nenávisti a do toho všeho prostě vztah Eleny a Stefana, respektive jeho vznik, nikdy moc nezapadal. Ti dva se do sebe zamilovali vlastně bez důvodu! Skoro se neznali a už byli pár a na rozdíl od vztahu mezi Damonem a Elenou, který se vyvíjel dlouho a přes respekt a přátelství se dostal postupně až k lásce (a tak to má být), tady k tomu oba přišli jak slepí k houslím. A až do tohohle Elenina přiznání to bylo vidět hlavně ze Stefanovy strany, který se do ní prostě primárně zakoukal proto, že vypadala jako Kath! Kdyby vypadala jakkoliv jinak, ani by si jí nevšiml. No a to není moc dobré! Tím pádem se zdál být začátek jejich vztahu nevyrovnaný, ale tím co teď vylezlo z Eleny, se to vlastně rovná, protože ona se k němu zase upnula z tohohle prostého traumatického důvodu! Oba měli rozhodně divné vnitřní důvody k zamilovanosti, ale pozor, zamilovanost není láska! Láska vzniká až postupně  a později a to by si měli steleňáci uvědomit, protože tohle nijak nepopírá to, že Elena miluje Stefana a on ji! Láska mezi nimi je a je silná a čistá a opravdová, a tohle jí naopak (teda alespoň v mých očích) ještě posiluje, protože už to není něco, co vzniklo z nepochopitelných příčin, ale stejně jako u Damona a Eleny se to vyvíjelo a ustalovalo dlouho! Ano, oba se na sebe upnuly z hodně patologických důvodů, ale pak se mezi nimi vytvořilo skutečné pouto a vznikla skutečná láska a je dobře, že Elena si tohle uvědomuje. Stejně jako si dle svých dalších slov uvědomuje i vztah k Damonovi a to, že se jí dostal pod kůži a už ho prostě nedokáže „setřást“ (s čímž se sveze tak trochu i Matt, protože jí řekne, že když se do někoho zamiluješ, nesetřeseš ho a tím odkazuje i na svůj vztah k ní, který ale podle mě na romantickém poli nemá budoucnost). No prostě, tohle já vidím jako velký posun a jsem fakt ráda, že to v seriálu zaznělo. Tentokrát z mé strany bod pro Julii, protože tohle je jistě její práce! Ale dost filozofie a zase zpět k ději, kdy Matt ještě dává Eleně Gilbrtovic deník, který se mu podařilo šlohnout Meredith, protože je, dle svých slov, jako člověk ve městě upíru „invisible“. Do toho se ale už vrací Rick, kterého konečně propustili a objímá se s Elenou.

A objetí by asi potřeboval i Stefan, který doma zírá do krbu a srovnává se s tím, co se stalo, ale dostane se mu něčeho snad ještě lepšího! Vrací se totiž Damon a máme tu další krásnou Salvatorskou scénu, která předčila mé očekávání! Damon se totiž opravdu snaží chovat jako starší bratr, který musí mladšího podržet a dokonce Stefana chválí, že mu to dnes šlo. Ten ale pořád nevěří, že mu chce Damon pomoc, nebo spíš nechápe, proč by měl (zabedněnej osel!) a jeho pomoc chce odmítnout, ale Damon mu řekne, že tohle ať nedělá, že minule to dopadlo strašlivě a tím se dostáváme k dalšímu flashbacku. Damon poučený od Sage totiž už v roce 1912 chtěl jen jedno! Zpět svého bratra! Chtěl ho naučit, jak žít jako upír, předal mu Saginy rady a dokonce mu vybral i oběť, jenže bohužel nevěděl, jak moc je na tom Stefan zle, když dojde na krev. Stejně jako v současnosti se mu snažil oběť vzít a uklidnit ho, ale dopadlo to katastrofálně! Stefan se nedal a svou oběť zabil. Prostě jí doslova ukousl  hlavu a já musím přiznat, že mě tahle scéna fakt dostala! Ale ne kvůli hlavě a krvi (na to už jsem si zvykla), ale kvůli tomu Stefanovu výrazu totálního šílenství a té jeho zvrácené snahy dát to nebohé děvče dohromady! A stejně tak bolestný byl i pohled na Damona, kterého jeho bratr totálně a naprosto šokoval a který teprve teď plně pochopil jeho problém! Bohužel bylo pozdě! Stefan ho ve své hysterii od sebe odehnal, řekl, že nepotřebuje jeho pomoc a zmizel. A zpět v současnosti se dozvídáme, že pak znovu spadl do Ripperství a vybil tu kolonii osadníků v Monte Ray. A Damon? Ten s tím nic neudělal. Protože podle svých slov nechtěl, jenže teď chce! Chce bráchovi pomoct a bude mu stát za zády, dokud se Stefan nenaučí ovládat a jeho odůvodnění je naprosto nádherné. Protože on už má jen jeho! A evidentně o něj nechce přijít! Nádherná Salvatorská scéna, body ode mě Paulovi, Ianovi i Julii, která to napsala a fakt doufám, že to je příslib do budoucna! Jen tak dál!

No a máme tu závěrečný sled scén (konečně, že), které ale všechny patří k sobě, takže je vezmu jedním vrzem. Jde tam totiž o konečné odhalení vraha a já se musím chtě nechtě pochlubit, protože já to říkala! Ano, říkala jsem to a měla jsem pravdu (a samotnou mě to teda dost překvapilo). Ono se totiž ukáže, že za těmi všemi vraždami stojí… Ano Rick! A nejhorší je, že to zjistí hned na třech místech najednou! Nejdřív přijde za Rickem Meredith. On jí nechce pustit dovnitř, protože ho obvinula, ale ona ho přesvědčí a řekne mu, že ho obvinila a hned očistila, aby byl mimo podezření, protože on je skutečný vrah! Rick nevěří, ale když mu začne předkláda důkazy (zbraně, okna, …) tak je to už jasné. Navíc se to už stalo! Před sto lety, čili on za to vlastně nemůže! Může za to Gilbertovic prsten, což současně zjistí i Damon a Stefan v penzionu (Mimochodem další hezká scéna, kdy zjišťujeme, že Damon umí hrát na klavír a že Stefan si vzal jeho slova k srci a rozhodl se mu pomoci s pátráním.). Ti to odhalí ze starých materiálů, když zjistí, že tenkrát v tom měla prsty Samanta Gilbertová a dají si přes prsten dvě a dvě dohromady. No a do toho to odhalí i Elena z jejího deníku a je vymalováno! Vraždy souvisí s prstenem a opět tu mám v TVD častý motiv trestu za pohrávání si s přírodními zákony a hlavně se smrtí. Pokaždé, když dotyčný zemře a je navrácen, prsten ho víc a víc ovlivňuje a on pak začíná šílet, má okna a vraždí! A tentokrát je v tom Rick, což všechny šokuje a nejvíc jeho! Tohle řešení mi přijde hodně dobré a otvírá navíc spoustu dalších možností do budoucna. Má Rick nějaký motiv, nebo vraždí jen tak? Jak přesně to vlastně funguje a kdo jeho kroky řídí? Jak to s ním vyřeší? Jak se s tím srovná Elena, která mu ten prsten vlastně dala a Damon, který sám několikrát přispěl jeho smrtí? A co druhý prsten, také to dělá? Vrátí se Jeremy kvůli tomu? Postihne to i jeho? Nevíme, ale co já jistě vím, že se na tohle všechno fakt těším!!!

No a to je dnes vše. Již tradičně se omlouvám za délku a čekám na vaše komentáře a postřehy! Za týden na počtenou!14 reakce na 3×16 1912-Rekapitulace

 1. Đomča napsal:

  krátké jako obvykle :)

 2. Bičik napsal:

  Super rekapitulace jako vždycky a fakt klobouk dolů, žes uhádla, kterej ,,zahradník“ je vrah, já bych Rica nikdy nezvažovala, kdybys ho nenavrhla, ale moc nechápu logiku Meredith, musela ho nutně střílet? a že tenhle díl byl bez scén Steleny a Deleny se mi náhodou líbilo a víc scén, kdy Matt něco opravdu dělá taky, už aby dostal víc prostoru chlapec! jinak s těma prstenama je to skvěle vymyšlený, dost mi to připomíná situaci s Eleninym přívěskem od Stefana, ,,cetka“ o který nikdo nepředpokládal, že je důležitá a najednou tohle… prostě bomba

  a ohledně Sage… všude čtu, jak je úžasná a mě osobně přijde teda úchylná, i když její příběh s Finnem by mohl bejt ještě zajímavej… no, uvidíme, už aby byl další díl, mám vždycky rychle absťák, brzo budu jak Stefan – klepat nervózně ručkou a demolovat si tak prsten

 3. Ivča napsal:

  skvělá rekapitulace :) už jsem se jí nemohla dočkat :) jiank já jsem nadšená že tahle episoda byla více zaměřená na bráchy :) je fajn vidět že rpojednou může nějak pomoct Damon Stafanovi :) jen mě mrzí 2 věci :( za 1. je škoda že nejspíš vystřihli tolik scén se Sage protože po všem tom slibování, že uvidíme, jak ho změnila, mi to zas až tak velkolepé nepřišlo :( no a za 2. mě mrzí že neukázali jak se abby vypořádává s proměnou..jestli třeba nezvažovala že se nenapije apod. možná se na ni ještě zaměří během dalších episod ale já vážně chtěla vidět její výraz až se probudí a bude na půl cesty jako Carolinin táta :(
  jinak díl to byl skvělej! jsem z něho nadšená asi jako ty :) (nejspíš proto že mě nikdy nechytlo Stelena/Delena, ale vztahy celkově v TVD :) )

 4. Mak napsal:

  Tak tahle episoda mi tak trochu pripomnela 1. a 2. serii. A to, ze vrah je Rick jsem opravdu necekal. A hlavne, ze za to muze prsten. To ale znamena, ze prsten neni na baterky, ale ze dela dotycnyho ,,maniakem“ . Aby se jeste neprojevily prsteny Salvatoru.

 5. Anny26 napsal:

  mě se poprvé,když jsem tuto epizodu viděla jen anglicky..zdála jako průměrná(přece jen, neumím ten jazyk tak moc..) ale pak když jsem to zkoukla s titulkama, a pořádně se do toho ponořila….wow! úžasné! miluju flashbacky, takže podívat se na obrácené salvatory v roce 1912 bylo poučné:D (tvoje věta o barevných flashbacích mě zabila :D DD ) hodně se mi líbila scéna matta s elenou..kdy rozebírala svoje vztahy s ‚Salvatore brothers‘ ..pak jsem málem taky spadla s postele,když se objevila meredith za dveřma té skříně…a nejvíc sem byla šokovaná když jsem se dozvěděla že ten vrah je opravdu Alaric!!! jako vždy se nemůžu dočkat dalšího pátku, a podle proma to bude ještě zajímavé! :) ) skvělá rekapitulace!!

 6. katka napsal:

  Mě osobně tenhle díl unudil k smrti…Prostě sem od toho čekala víc. Na to, že to byla ,,čtřtýdenní pauza“ tak to bylo hodně slabý.Ty scény Damona a Stefana se mi hodně líbily,ale stejně nedokážu pochopit, že Rick je ten vrah… Prostě tuhle epizodu bych řadila k nejnudnějším k celé sérii. Hned jak jsem si přečetla, že tam nebude Klaroline scény a epizoda se jmenuje 1912, tak sem věděla, že mě to bude nudit, ale nevěděla sem, že až tak moc…

 7. Mikeš napsal:

  Velká pochvala za skvěle odvedenou práci – výborné shrnutí celé epizody a skvělé vlastní myšlenky a postřehy, které to celé koření a s kterými prostě musím souhlasit :-) Sama jsem si dlouho myslela, že prvotní zamilovanost Eleny do Stefana určitě souvisela s traumatem ze smrti rodičů – a taky že jo!
  Salvatorské scény považuju za jejich nejlepší za celý seriál. A těm, které tahle epizoda nudila, bych chtěla připomenout, že TVD je PRIMÁRNĚ o vztahu dvou upířích bratrů a jejich lásce k jedné dívce. Všechno ostatní je pertžel na ozdobu :-) Stejně tak připomínám, že jde o seriál o mezilidských vztazích a ne o akcí nabušenou Kobru 11 :-D

 8. Harwey 1366 napsal:

  Na to se nedá nic jiného říct než : Tleskám, výborná rekapitulace.

 9. Katherine napsal:

  Vim, že to není na místě, ale nemohu si odpustit připomínku k tvému psaní. Možná by se to vše četlo líp kdyby si vynechala svoje poznamky a psala vice stručněji. Určitě nám nemusíš popisovat každou scenu z TVD.

  Jinak u dilu jsem si neodpustila slzy. Na Damona jsem naštvaná za to co udelal Stefanovi, chapu že mu chtěl pomoci, ale mohl si na to vybrat jiné místo. Na druhou stranu me opravdu dojalo, že chce pomoci.

 10. Gabriella napsal:

  Naprosto souhlasím, mohla bych tuto recenzi podepsat!! epizoda se mi moc líbila-scéy bratrů byly skvělé a moc citlivě napsané, konečně jsme se také dostali Eleně „do hlavy“ a trochu nám vysvětlila svůj vztah k bratrům a ano-je to logické a pochopitelné, i když jsme trochu Delenovsky zaměřená a radši bych Elenu viděla s Damonem tak to chápu-i její vztah se Stefanem-jak začal a jak pokračoval-protože v něm posléze našla soucit a pochopení i duševní porozumění-ale myslím že další události by tohle měli ovlivnit a v reálu by určitě výrazně ovlivnily…pořád si víc přeju vidět vývoj vztahu Damona a Eleny, který mi připadá nějak přirozenější, má víc jiskry a narůstal postupně..Damon v této epizodě ukázal lepší stránky své povahy-musím říct, že u mě stoupl-i když dávno vím že je starostlivý a nesobecký mnohem víc než by sám o sobě řekl.Stefan mi naopak čím dál víc příjde jako nezralý, trošku rozmazlený-lehce moralistický-jako by byl už od dětství-možná kvůli výchově-přesvědčen, že je ten lepší-trošku sebeláska a marnivost je v tom cítit..ale i on se vyvíjí a jeho vztah s bratrem je čím dál zajímavější…Alaric-velké překvapení…no bavila jsem se a byla jsem i dojatá..super

 11. Althea(Abs) napsal:

  Díky všem za komentáře a postřehy :-)
  Katherine: Bohužel jinak to psát neumím. Pokud ti vadí délka, můžeš příště mrknout sem http://www.the-vampire-diaries.org . Tam píše rekapitulace/recenze jedna šikovná slečna a má je poměrně krátké. Ale pokud ti tedy vadí vlastní připomínky, tak ty tam ona mívá taky, takže bohužel. To už pak jedině si znovu přečíst synopsi, tam to většinou bývá shrnuto stručně a výstižně :-)

 12. Léňa napsal:

  Mně délka recenzí ani nevadí, spíš naopak, aspoň si připomenu, co se v epizodě vlastně stalo a jaký na to má názor někdo jiný. Musím říct, že scény bratrů Salatorů se mi opravdu líbily! Bylo hezké vidět, že se konečně nějakým způsobem „usmířili“. :) Ale úplně mě šokovala scéna z roku 1912, kdy Stefan vážně uklofne hlavu té dívčině. Vím, že to dělal už i předtím, ale přesně jak jsi psala, ten jeho výraz a zoufalá snaha o nápravu… Bylo mi ho líto, protože ho vážně už dlouhou dobu pořád ovládá touha po krvi. A potom, když si uvědomím, že s tou jeho bolestí musí navěky žít. Až teď jsem ho vlastně pořádně pochopia… :-/ A jeho bouchání s prstenem se mi taky líbilo. :D A Alarick páni! Tak to jsem nečekala. On prostě není takový vražedný typ! Co teď si s tím jenom počne? Ale je mi divné, „kdo“ nebo „co“ ovládá ten prsten. Protože nechápu, jak by se mohlo normálně stát, aby si ublížil i sám sobě… Takže se vážně těším na rozuzlení!

 13. cehynda napsal:

  Ctu tve recenze cim dal tim radeji Altheo. Jde videt ze nad tim premyslis *thumb up*
  Jsem moc stastna, ze jsi pekne a srozmitelne popsala scenu mezi Elenou a Mattem „dostal se mi pod kuzi“. Mam pocit, ze spousta lidi vubec necte titulky (natoz aby umeli aj) a jen sleduji modre oci Damona a Stefanovy svaly. A pak si stezuji, ze nepochopili naprosto jasne veci. Taky me stve, ze spousta lidi povazuje TVD za romanticky serial, coz rozhodne neni(a uz vubec neni akcni). Tak ted douam, ze ti tapajici pochopi, co tim chtela Julie rict.

 14. Heli napsal:

  Palec nahoru:-))
  Dneska to je stručné, neměla jsem moc času, příště se určitě rozepíšu víc:-)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

„Láska vdaných žen je nejcennější na světě, manželé o tom ovšem nevědí.“ Oscar Wilde