3×22 The Departed-Rekapitulace

Tak dámy a pánové, je to tu! Máme tu zcela, absolutně a naprosto poslední, dvaadvacátou, epizodu třetí série TVD s příhodným názvem „The Departed“ a s ní i mou poslední rekapitulaci v této řadě! Takže všechny ty, co ještě epizodu neviděli naposledy varuju, že můj článek obsahuje SPOILERY a jako vždy i tentokrát budu moc vděčná za vaše postřehy a připomínky, na které je v komentářích dost místa. No a jelikož je to skutečně naposled, co vás v této sérii oblažuju svým textem, nebudu už zdržovat. Akorát vám ještě popřeju pěkné počtení a současně poděkuju za vaši přízeň, kterou jste mi čtením mých rekapitulací věnovali. Děkuji, děkuji, děkuji a teď už směle do toho, protože tenhle díl stál skutečně za to!!!

Tak jako vždy, na úvod mé subjektivní hodnocení: Takže, já jsem se téhle epizody hodně bála, ale teď musím říct, že jsem nadšená! Podle mě byla naprosto geniální, hlavně co se týče smrtí postav, protože jich umřelo hafo a přitom jsme vlastně žádnou neztratili. Ne definitivně! Opravdu krásné a epické finále, které dokonale navnadí na další řadu a já mu tudíž dávám jedenáct z deseti… No dobře, já vím to nejde, tak holt deset z deseti, ale pro mě je to fakt bomba! Byly splněny spoilery, některé byly splněny tak, jak by asi nikdo nečekal… Elenino rozhodnutí bylo uvěřitelné a přitom vlastně seriál (nebo alespoň vztah v trojúhelníku) nijak zásadně nezměnilo a hlavně bych řekla, že v podstatě ani nebylo extra důležité (ikdyž steleňa a dela fans, co nevidí nic jiného budou mít pochopitelně jiný názor, ale těm by asi bylo jedno i kdyby celá epizoda pojednávala o tom, jak se v MF provádí svoz komunálního odpadu, jen kdyby v pozadí mohli vidět, právě tu jejich oblíbenou dvojici, jak se líbá a vodí za ručičku). No prostě nebudu zdržovat, pro mě to bylo skvělé! Jako výtku bych asi dala jen to, že tu byl opět jejich oblíbený chaotický střih a ještě bych možná u samostatně stojících flashbacků (pochopitelně ne tam, kde se opakovaně prolínají s realitou) nějak naznačila, že je to minulost. Třeba jen nějaké rozmazání na začátku, nebo rozostřené okraje, prostě něco… Ale to jsou jen „kosmetické“ záležitosti a teď se na to tedy pojďme podívat detailně:

Začínáme scénou, která by právě mohla některé diváky neznalé spoilerů zmást, ale nevím, jestli se takoví „exoti“, kteří nehltají spoilery pomalu dřív, než vyjdou, mezi fanoušky TVD vůbec vyskytují.  A jelikož bych řekla, že spíš ne, tak každý pochopí, že scéna, kdeyElena spokojeně vstává do slunečného jitra a v oblečku roztleskávačky jde na snídani, kde potká hned dvě dávno mrtvé postavy (tetu Jennu a svou matku Mirandu), je jen flashback. Nebo spíše lépe řečeno, je to sen, který se jí zdá, protože vzápětí se probouzí v nemocnici, kam jí odvezl Jeremy poté, co jí našel doma na podlaze v bezvědomí. Ale podle Meredith, která si Elenu přebere na ošetření, to není nic vážného, akorát by si jí ráda nechala v nemocnici na pozorování. S tím ale zásadně nesouhlasí Damon a Stefan, kterým  Jeremy na popud Mer mezi tím zavolá a oni mu připomenou, že po Eleně patrně půjdou původní, čili nemocnice, kam mohou bez problémů vstoupit pro ní není moc ideálním místem. Mají samozřejmě pravdu a Jeremy to díkybohu pochopí, protože s Elenou bleskurychle z nemocnice zmizí. Dobře pro něj, ale už hůře pro Ricka, který Elenu do nemocnice následoval a chtěl si jí přebrat do péče, jenže její odjezd propásl, protože právě na lékařském pokoji řešil s Meredith, své psychopatické problémy (vyhrožoval jí a dokonce jí vylil zásoby upíří krve, aby s ni už nemohla „podvádět“).

Každopádně ale Jeremymu na Rickově názoru nijak zvlášť nesejde, protože Elenu s pomocí Matta, Tylera a Caoline přestěhují domů a usadí jí na gauč v obýváku, kde se jí Caroline velmi intenzivně věnuje, čímž jí připomene minulé poklidné časy. Tudíž, když pak na gauči znovu usne, zdá se jí další „falshback“, který tentokrát zahrnuje i Matta (jejího přítele) a Bonnie (netušící nic o magii). Akorát, že tohle není až tak příjemná vzpomínka, protože v ní vyplouvá na povrch to, že měla s Mattem jisté problémy. Konkrétně šlo o to, že k němu nebyla upřímná, což spolu řeší po jejím probuzení (scéna z webclipu), neboť Matt jí tam jediný zbyl. Tyler a Caroline byly odvoláni svými matkami a tak se teď Elena právě svému bývalému svěřuje, že k němu měla být čestná a nechat ho jít, když to nebylo ono a že totéž teď dělá se Stefanem a Damonem. Taky by měla jednoho nechat jít, jenže než může Mattovi odpovědět na jeho všetečnou otázku, kterého, do dveří vpadne Stefan, který se odpojil od Damona, aby zjistil, jak na tom je. Ona mu říká, že dobře, ale dobře se zas až tak dlouho nemá, nebo minimálně nemá klid, protože vzápětí se u jejich dveří objevuje… Elijah! Ano náš původní, který je známý svou čestností a účesem je zpět a má pro naše hrdiny tak jako téměř vždy dohodu. Když mu vydají Klausovo tělo, postará se o to, aby byli v bezpečí před Rickem, protože má v plánu mu štípnout kolík a pak ho nalákat na sebe  své sourozence (kteří jsou na útěky dle jeho slov zvyklí), kteří budou prchat, dokud bude Elena naživu (a pochopitelně Klause po tu dobu ani po dobu života jejich dětí neprobudí). Všichni o tom společně rokují, včetně Damona na telefonu (což mě velice pobavilo, jak nadává, ale nemůže nic dělat), ale nakonec nechají rozhodnutí na Eleně (teda Stefan ho na ní nechá, Damon hlasitě protestuje, ale nic nezmůže) a Elena souhlasí. Když jsem to viděla, řekla jsem si že je pěkně pitomá, ale ve světle následujících událostí to stejně moc velkou roli nehrálo. Jen Stefan už by měl taky někdy projevit ve vztahu k ní vlastní názor! Damon by ho to měl naučit, jemu to problém rozhodně nedělá (ikdyž je mu to většinou na nic). On je sice ten Stefanův postoj trochu pochopitelný, jenže prostě extrémní a značně nezdravý!

Ale zpět k ději. S dohodou totiž nepřichází jen Elijah, ale nečekaně i Rick, který si odchytí Jeremyho v baru a snaží se ho přesvědčit, že svět bez upírů bude fajn (zvlášť pro jeho sestru) a dokonce nabízí, že po likvidaci všech původních a tím pádem všech upírů se nechá dobrovolně spoutat Boniiným kouzlem, dokud Elena nezemře věkem. No, vypadá to, že Jeremy o tom uvažuje. A před závažným rozhodnutím stojí i Caroline a Tyler, kteří dorazí za svými matkami a ty jim oznámí, že Rick práskl jejich pravou identitu a že je teď pro ně v MF příliš horko, čili by měli zmizet. No spíš musí, než, že by měli…  A oni se nakonec rozhodnou. Tedy spíš Tyler je rozhodnutý a Caroline zvyklá a ona souhlasí (celkem nadšeně), že s ním bude prchat ráda. Ale nejdřív chce pomoct svým přátelům, čili se dohodnou, že Tyler  o všem informuje Bonnie, Caroline dořeší své věci s přáteli a za dvě hodiny se sejdou o opustí MF navždy. Přesně tak, jak si přejí jejich matky, které je chtějí chránit. A chránit své milované by chtěli i Jeremy a Matt, kteří na verandě řeší Rickovu nabídku a nakonec to dopadá tak, že Jeremy Rickovi volá a informuje ho o poloze Klausova těla. Nicméně ihned se ukazuje, že je to jen habaďůra, protože Jeremy mu volá přede všemi a pokouší se ho tak setřást ze stopy, aby mohli předat Klause Elijahovi a s ním také Rebece (rodina nade vše!). Ale dřív, než k tomu dojde, dorazí na místo Klausova dočasného odpočinku (skladiště) Bonnie, která má za úkol ho kouzlem schovat, aby ho Rick nenašel, i kdyby stál u něj. Damon, který tam na ni čeká a brblá ohledně toho, že za enchali Elenu rozhodnout a ona zase zaprodala duši původním, jí odvede ke kóji, kde schoval rakev a ona chce být s Klausem o samotě. Damon jí s mírným údivem umožňuje a ona má k našemu vysušenému hybridkovi nenávistný monolog o tom, že by měl umřít, ale s ním umřou i její blízcí a on jí může akorát tak poslouchat, protože evidentně vnímá, co se kolem něj děje (docela jsem se lekla, jak otevřel po „odzátkování“ rakve oči, ale současně mi ho bylo líto, jak tam tak bezbranně ležel). Ale od Bonnie a Klause se přesouváme zpět k Eleně a Stefanovi, kteří jsou stále u Eleny doma. Stefan tam Eleně slibuje, že udělá všechno co může, aby jejich plán ohledně odzbrojování Ricka všichni přežili a odchází se do toho pustit, přičemž mu Elena říká, že si promluví později. Nicméně on se ještě vrací a líbá jí, kdyby náhodou žádné „později“ nebylo. Docela hezká stelena scéna, ale Elena mi tam přišla taková pasivní (Možná proto aby byli diváci a s nimi i Stefan přesvědčení, že už si vybrala a on to není, ačkoliv já bych řekla, že ona prostě furt nevěděla.).

Naopak Stefan je hodně aktivní, protože hned jak odejde od Eleny volá Damonovi, který mu pohodlně rozvalený na nějakém uskladněném sofa sděluje, že Bonnie už odešla a že teď čeká, až dorazí Rebeca a neodpustí si rýpnutí, že Elijahovi věřit fakt neměli a že neměl Elenu nechat se tak rozhodnout. Stefan mu sice říká, že kdyby se rozhodnotu nemohla, nenáviděla by ho za to, ale Damon mu jasně říká, že to sice možná ano, ale během toho nenávidění by žila (hodně zajímavý a pravdivý rozhovor vzhledem k budoucnosti). No ale to je prostě Stefan, takže Damon to tak nějak bere a navíc musí končit, protože slyší vrata od skladu a předpokládá, že je to Rebeca. No není… Je to Rick, který ho vystopoval pomocí policie nasazené na Klausův vůz a teď ho chytí pod krkem a páčí z něj, kde je Klaus. Damon mu sice neporadí, čili končí na podlaze se zlomeným vazem (a díky bohu za to, že Rick je líný a nechce se mu ho zabíjet, když předpokládá že po usmrcení originálů umře bez práce) a on hledá na vlastní pěst.  Mezi tím se přesouváme zpět do MF, konkrétně do Gilbertovic domu, kde už je jsou jen Elena a Matt. Ten jí gentlemansky vaří čaj a jako jediný, kdo na to má momentálně čas s ní řeší Salvatory. Elena mu vypráví, jak jí Stefan zachránil z potopeného vozu jejích rodičů i jak se objevil přesně v tu správnou chvíli, kdy potřebovala nějaký impuls k životu, ale současně mluví i o Damonovi, který pro ní taky hodně znamená a ona sice ví, že by je neměla milovat oba, ale nechce ztratit ani jednoho. Byla by ráda, kdyby tu měla svou mámu a mohla si od ní nechat poradit, což nás vede k dalšímu flashbacku zavádějícího nás do noci nehody. Zatím je tedy Elena pouze na onom osudném večírku a volá své mámě, aby jí sdělila, že se s Mattem pohádali, a že ona neví přesně jak na tom s ním je a její matka jí radí, že by mu měla dát svobodu, když si není jistá. V tom se ale Elena probírá, neboť flashback byl opět snem a zjišťuje, že je u Matta v autě. Ten se totiž nezdá, ale právě rozjíždí jeho a Jeremyho dodatečný plán (pěkně stupidní plán mimochodem, ikdyž chápu, že ho hoši mysleli dobře), který spočívá v tom, že Elenu nadrogoval a teď jí veze z města daleko do všech upírů a hrůz. No nadšená z toho není…

A nadšený není ani Rick, který marně pátrá v kójích skladu po Klausovi. A do toho všeho tam ještě přijíždí Rebeca. Vážně jsem se bála, že jí Rick odpraví, ale naštěstí jí dřív najde Damon (který se probral tentokrát nějak rychle, už si asi začíná na lámání vazu zvykat) a společně se pokusí dostat rakev s Klausem do auta, ale je pozdě. Rick už podle ulomeného zámku našel kóji, kde ho předtím ukrývali, došlo mu oč jde a je u dodávky ve stejný okamžik jako oni a oni proti němu a momentu překvapení nemají šanci. A nastává velmi přelomová scéna této epizody, protože Rick odhazuje nejdřív Rebecu, pak Damona a vrhá se k rakvi. Stačí mu jeden jediný plavný pohyb a přesto, že Damon s Rebecou jsou z toho na prášky (každý z jiného důvodu), jeho speciální likvidační kolík končí v Klausově srdci. A já si v té chvíli vůbec neřekla: „Bože, oni všichni umřou!“ Ale: „Bože, umřel Klaus!“ Vážně mi z toho bylo pod psa a Rebece a Damonovi evidentně taky (kdyby Damon Rebecu nepřidržel, nejspíš by rychle následovala bratra na onen svět, protože by se na Ricka nepříčetně vrhla) ale on jí nepustil a dokonce udělal něco, čeho si na něm cením, ale čeho on bude nejspíš hodně, ale hodně litovat… Nechal totiž Rebecu utéct a sám jí poskytl útokem na Ricka čas, aby zmizela a přežila. Bylo to vlastně dost hrdinské (ikdyž on v té chvíli asi počítal s tím, že už je stejně teoreticky po něm), ale ve světle budoucích událostí to bylo pošetilé a věřím tomu, že si to Damon, až mu to časem dojde, bude příšerně vyčítat… No nic, o tom později.  Teď tu totiž máme celkem dojemný (a také tragický) Salvatorský telefonát, protože Damon hned jak se vzpamatuje z Rickovy pacifikace, volá Stefanovi a dost zoufale ho informuje o tom, že Klaus je mrtvý, čili jsou v pořádném maléru a Stefanovi to dost rychle dochází. Sice zatím ani jeden z nich nemá žádné příznaky umírání, jako předtím Sage, ale to pořád nemusí nic znamenat. Může to teprve přijít a hůř je na tom rozhodně Damon, protože je od Stefan, Eleny i MF příliš daleko, než aby se stihl vrátit. Kdyby vážně umřel, bylo by to neskutečně tragické, protože by se nemohl plnohodnotně rozloučit ani se svým bratrem ani svou láskou, ale on se to snaží brát statečně. Stefana pověří, aby se s Elenou rozloučil i za něj a radši telefon pokládá. Taky co víc by měl říct (poznámku o vykašlávání plic nechávám stranou, to je prostě Damon)? Je to opravdu smutné a já musím pochválit Iana, protože se mu vážně podařilo jen obličejem všechny ty emoce skvěle uhrát, ale teda u Paula… No já nevím, možná to jako mělo znamenat, že je Stefan v šoku, ale nějak z něj nic moc nevypadlo… Ale tak to byl možná záměr (a možná taky ne). Každopádně ale dál už mu to šlo o něco líp, protože Stefan je právě s Jeremym a ten mu dost neochotně říká o tom, že Elena není doma a sděluje mu jeho a Mattův plán. Než ale může Stefan nějak víc zareagovat (stihne jen udělat to, co je pro něj typické-lhát sám sobě i okolí, že to bude OK, protože Klaus jistě lhal), jsou tu Elijah a Caroline a i oni hodně těžce nesou zprávy o Klausově smrti (opět každý z jiného důvodu).

A šok je to samozřejmě i pro Elenu, která se to dozvídá v autě přes Mattův telefonát s Jeremym a chce aby okamžitě otočil auto a vzal jí domů. Má hrůzu z toho, že ti na kterých jí záleží, umřou (ikdyž pořád trochu věří tomu, že se to nestane, jak ukážou další události) a ona u toho nebude, ale Matt má pro ní ještě jednu špatnou zprávu. Oznamuje jí, že Damon s ostatními v MF není a že jsou před nimi tudíž dvě možnosti. Buď teď otočí auto a vezme Elenu domů za Stefanem a ostatními a nebo pojedou dál za Damonem. A je to tu, vážení přátelé! Máme tu tak dlouho a vehementně spoilerovanou volbu, mezi bratry, ikdyž ono je to celé trochu jinak, než si všichni mysleli. Já čekala, že v tom bude háček a že ona volba nebude to, že Elena pozve Damona a Stefana na kafe a tam jednomu oznámí, že s ním chce zůstat do konce života a druhému, že už ho nechce nikdy vidět. Někteří to možná čekali (naivkové) a tudíž jsou nyní tím co teď v seriálu následovalo, zklamáni, či se cítí podvedeni, ale mě to přijde fakt chytré. Elenina volba má totiž více úrovní. Jako první musí zvolit, zda chce domů nebo za Damonem a je podle mě naprosto logické, že se rozhodne pro  možnost a), čili domů. Damonovi „pouze“ volá. Nejdřív se ho ptá, zda je v pořádku a ten jí říká, že zatím ano, a že Klaus asi lhal (ikdyž on sám tomu nejspíš moc nevěří, ale Elena asi docela ano). No a pak mu ona oznámí, že jí Matt veze domů protože tam není jen Stefan, ale i Caroline a Tyler, což Damona trochu zasáhne, ale faktem zůstává, že on to čekal. Vlastně ani nepředpokládal, že by měl v případě své blížící se smrti Elenu ještě někdy spatřit (proto ostatně to pověření Stefana loučením), takže se z toho rychle vzpamatuje, ale ptá se Eleny, komu by dala sbohem, kdyby šlo jen o něj a Stefana. A to je vlastně druhá část její volby, a ona mu v slzách oznamuje, že stále miluje Stefana , protože tu pro ní byl když ho potřebovala (no to je mi novinka a jemu asi taky, že). Což tedy jaksi vůbec není odpověď na otázku, kterou jí položil, ale on si to přebere tak, že si vždycky vybere jeho bratra. Nicméně Elena mu říká, že ona momentálně nemyslí na to, co bude vždy a napořád, ale na to, co je teď. Zoufale mu opakuje, že jí na něm skutečně záleží, ale že ho musí nechat jít (v podstatě se řídí tím, co jí kdysi řekla její matka ohledně Matta, už mu nechce ubližovat a tak radši volí tuhle bolestnější cestu, ale pro něj osvobozující). Možná, že kdyby ho potkala dřív, než Stefana a nestalo se to všechno, co se stalo, bylo by to jiné, ale takhle se prostě rozhodla jako člověk. Přesto jsou ty city na ní ale vidět, protože se zuby nehty drží toho, že Damon rozhodně neumírá a že se brzy znovu uvidí. A on? On jí to všechno odkýve, protože nemá smysl jí trápit. A navíc… Navíc on už je v okamžiku, kdy mu Elena říká, že se brzy uvidí přesvědčený, že k tomu nedojde, protože se za ním objeví Rick. A jemu dochází, že i kdyby čistě náhodou Klaus lhal, a nebyl tvůrcem jejich linie, on stejně nemáš šanci přežít. Rickovi neuteče, ani se mu neubrání. Pro něj je tohle konečná, protože ho ani nemůže zabít, čili se s Elenou loučí a nechává jí přitom, že se spolu znovu setkají později. Nebo alespoň tak to na mě celé působilo, protože opět velká pochvala Ianovi (a Nině teda samozřejmě taky). Ale víte co je na tomhle všem vtipné? Že ona ta Elenina volba (navíc zcela jiné, než jaká byla očekávána) vlastně nehraje žádnou zásadní roli. Hodně lidí teď kvůli ní nadává nebo pláče, ale přitom je to úplně zbytečné, protože nám nic neřekla. Damonovi akorát potvrdila to, co už dávno tušil (možná nepatrně doufal a rozhodně ho tohle všechno hodně a hodně bolelo, ale ve výsledku to pro něj nebylo nic, co by ho srazilo na kolena-přesně jak říkal Ian, on by byl schopný nechat Elenu jít, jen čekal na tohle její rozhodnutí), Eleně přinesla jen slzy a bolest, která je sice možná schovaná hluboko uvnitř, ale to neznamená že je menší, než ta Damonova (možná naopak) a Stefanovi? No ano co dala Stefanovi? A odpověď je… Vůbec nic! Nic, protože on o ní neví! Nemá nejmenší tušení, že mu „dala Elena přednost! (její návrat do MF jako rozhodnutí jistě nevnímá) a ona mu neměla čas o tom všem říct. A ani se to už nejspíš nedozví, protože myslím, že v další sérii budou mít všichni hned zpočátku zcela jiné starosti. Opravdu je to vymyšlené šalamounsky, protože volba padla, ale její význam je velmi, ale velmi diskutabilní.

No ale teď zpět k dalšímu ději. Damon, který je přesvědčený že tohle je pro něj konečná se potýká (dost drsně) s Rickem a v MF zatím situace také vře. Caroline jde totiž hledat Tylera, protože i kdyby ona náhodou Klausovu smrt přežila, u něj je jisté, že takové štěstí mít nebude. Její hysterie a zoufalství mě dost zasáhla (bravo Candice!) a když Tylera na pokraji zhroucení hledá v Lockoodově sklepě bylo mi jí vážně líto. Naštěstí ho najde (on jí tvrdí, že se zdržel s Bonnnie) a ona mu oznamuje, co se stalo. Tyler to ale bere celkem v klidu a říká jí, že on je sice ztracen (a přeje si, aby jeho matce řekla, že odjel, jak bylo v plánu), ale ona jistě ne a jistě jí čeká krásná budoucnost. Je to velmi tragická scéna a když se pak líbají a objímají a on začne pociťovat první bolesti nadcházejícího krutého údělu, věřím, že i nějaká slzička u mnoha fanoušků ukápla. A Caroline také pláče a o to víc, protože Tyler nechce, aby viděla jeho umírání a pomocí částečné přeměny ve vlkodlaka jí prostě ze sklepa vyžene. Ale to nic nemění na tom, že umírá a Caroline to okamžitě volá Eleně, která musí mít velmi smíšené pocity. Sice navenek pláče, ale někde hluboko věřím, že se jí ulevilo, protože Tyler sice zemřel, ale Carolin je stále v pořádku. Nicméně Matt to tak samozřejmě nevidí, protože jemu zemřel jeden z nejlepších kamarádů a tak nám předvede, že se umí i naštvat. Bylo mi ho líto…

A líto mi bylo i Rebecy a Elijaha, protože ti se v lese setkávají, objímají a už jsou tu vlastně jen oni dva (Kola nepočítám). Akorát je problém v tom, že Rebeca Elijahovi, který nechápe jak to, že Tyler zemřel a zbytek ne, přísahá, že Marry přeměnil skutečně Klaus! Pak je to ale zvláštní, že pořád žijí, jenže najednou už to zvláštní není! Protože nadchází další přelomová scéna, která mě neskutečně potěšila (ikdyž jsme maličko dofala, že se nějaká berlička někde objeví). A tou berličkou není nikdo jiný, než Bonnie! Ta totiž přichází do Lockwoodovic sklepa a my se dozvídáme co vlastně robila s Klausem o samotě v té kóji! A já jí za to fakt miluju a děkuju, protože ona ho prostě nemohla nechat umřít. Ne, její lojalita a láska k přátelům a své matce je moc velká a tak udělala to, co asi nikdo nečekal. Sebrala Klausovu „duši“ z jeho těla a tím ho zachránila! No jo, ale jelikož duši nemůžete jen tak strčit do tašky, musela jí někam uskladnit a bohužel nejlepší volbou bylo Tylerovo tělo, neboť ten musel umřít, aby Rick přestal mít podezření. No a tak ho tu máme… V plné své kráse, protože ze tmy se vynořuje Tyler ale už není Tylerem (nebo ne jen jím!). Je to Klaus v jeho těle a já obdivuju Michaela, jak to zahrál, protože už v té minulé scéně s Candice mi přišel nějaký „divný“, ale to jsem přičítala šoku, jenže teď už to rozhodně není Tyler! Teď už je Klaus a hraje to fakt dobře (dokonale odkoukané pohyby, gesta a mimika od Josepha)! Čili náš milovaný původní záporák je zachráněn! Sice je blbé, že jeho tělo je zničené, čili teď máme dva v jednom a toho jednoho není jaksi kam šoupnout, ale hlavně, že žije, protože já věřím, že časem to tvůrci zase nějak vymyslí, aby se Joseph mohl jako Klaus vrátit. A nejlepší je na tom to, že vlastně Klaus dostal i něco, co moc chtěl. Polibek a objetí od Caroline!  A navíc se nám tento „trojúhelník“ krásně „vyřešil“, protože se nám jaksi dva nápadníci scucli do jednoho. Kruci, nešlo by něco takového provést i se Salvatory? To by Elena jistě ocenila (ale prosím narvat do Damonova balení, děkuji). No nic…

Zpět k ději tu totiž máme závěrečný sled událostí a scén, které skutečně změní hodně a začínají telefonátem Rebecy a Stefana. A není to telefonát milý, protože Elijah se rozhodl i s Rebecou utéct, před Rickem, ale ona to vidí jinak. Utíkala celý život a už jít to zmáhá (a hele, já se jí fakt nedivím), takže to bude řešit radikálně. Musí Ricka odpravit a to jde jen jediným způsobem-přes Elenu. Stefana to sice do morku kostí vyděsí, ale Rebeca je rozhodnutá. Bez dalších průtahů se postaví doprostřed silnice u Wickery bridge, kam míří Mattova dodávka a jelikož ten nedává pozor na řízení (právě dává Eleně svůj mobil, aby mohla zavolat Stefanovi, protože ten její se vybil) jsou další události dílem okamžiku. Matt jí spatří před svým vozem až na poslední chvíli a pod vlivem šoku a Elenina výkřiku strhává řízení a dodávka míří krásným obloukem tam, kde už Elena jednou byla… Na dno řeky, která pod mostem protéká! Ano , někdo možná namítne, že Matt je idiot, neboť i kdyby Rebecu přejel, nic by se jí nestalo, ale já se nedivím jeho reakci. Je zcela přirozené, že řidiči strhávají před lidmi na vozovce volant a já navíc pochybuju, že v té rychlosti si Matt nebo Elena stihli všimnout, kdo to tam vlastně stojí.  Ale to je fakt už jedno, protože my tu rovnou máme začátek dalšího flashbacku, neboť jak už jsem psala, Elena není na dně řeky prvně a my vidíme, jak to vypadalo v autě jejích rodičů, které ale nešlo pod hladinu tak rychle, protože v něm ještě Grayson Elenu uklidňoval, že bude vše OK. No nebylo… Jenže to teď není důležité, protože tu máme průstřih na dění ve skladu, kde Damon dostává na prdel od Ricka a to dost. A to nás vede k dalšímu flashbacku, tentokrát ale nejde o Eleniny vzpomínky, ale o Damonovy, které se mu vybaví zhruba tak vteřinu, před očekávanou smrtí, která prostě musí z Rickových rukou přijít. Ale o Elenu zde jde taky, protože tu máme slibované první setkání jí a Damona. To se totiž neodehrálo v penzionu, jak jsme měli věřit z první série, ale mnohem, mnohem dřív. Ironií je, že se tak vlastně ukazuje jako reálné to, co Elena řekla Damonovi do telefonu, že by to bylo jiné, kdyby se potkali první. A oni se potkali, protože on jí prvně spatřil na té akci, po které pak následovala nehoda jejích rodičů a tím pádem i setkání se Stefanem. Samozřejmě si nejdřív myslel, že je to Kath, čili jí tak i oslovil, ale brzy poznal, že se zmýlil. A my tu máme moc hezkou scénu, kdy si ti dva spolu jen tak nezávazně povídají (A on je jí evidentně fascinovaný, což docela mění pohled na první sérii, protože to znamená, že všechny ty jeho řeči před Stefanem o tom, jak Elenu zabije a ublíží jí, byly jen řeči.). A nevím jestli je to jen moje zdání, ale přijde mi že s ním Elena i nepatrně flirtuje a nakonec ho skvěle rozebere, když on jí říká, že ví co chce (lásku, vášeň, dobrodružství) a ona se ho náhle ptá, co chce on. Nejspíš tohle nečekal, ale nemá čas odpovědět, protože už dorážejí její rodiče a tak udělá něco dost netypického na své tehdejší já. Prostě jí ovlivní a odejde. Kdo ví, co ho zaujalo víc, její tvář nebo to, jak a co mu řekla, ale je hezké vidět, že jí znal skutečně jako první.

Ale flashback tímto končí a my jsme zpět v realitě, kde jako by tahle vzpomínka Damonovi na okamžik dodala sílu (ano, naštvaný upír je fakt zdatnější než jeho běžně silnější protivník). Úspěšně se brání Rickovým výpadům (ikdyž to nemá moc cenu) a bojuje dál. A v MF pod mostem bojuje i Elena, která se probírá v zatopeném voze a ve scéně, kdy se prolínají pohledy na tuto novu a starou nehodu se snaží dostat ven. Neúspěšně bohužel, stejně jako tenkrát, kdy to nezvládl ani její otec a velmi dojemně se s ní proto loučil a ona s ním (tam jsme slzela, protože to je příšerně reálná situace a je fakt dobře, že Elena si na ní díky šoku nepamatovala, protože tohle musel být neskutečný záhul  na nervy). No ale stejně jako tenkrát i teď se na scéně objeví hrdinný zachránce Stefan, a situace je obdobná a přitom tak jiná… zatímco tenkrát Grayson naznačil ať první vytáhne Elenu a pak až ostatní, v současnosti Elena dělá totéž. Brání se jeho snaze o záchranu a trvá na tom, aby byl první Matt (ta jají gesta pod vodou byla úžasná, Nina umí hrát asi ve všech živlech). No a Stefan udělá to, co mu Damon tolikrát vyčítal… Znovu jí bezhlavě poslechne! A já za sebe říkám, že tohle dělat neměl! Je sice hezké, že jí vyhověl a zachránil nám Matta, ale vlastně jí nechal umřít (muselo mu být jasné, že to nezvládne včas, sice jí alespoň mohl urvat ten pás, aby se zkusila ven dostat sama, ale i to by asi nemělo smysl). A to by milující člověk podle mě udělat neměl! Jistě, zájmy milované osoby by měli být téměř vždy na prvním místě, ale tady prostě ne! Proboha, vždyť on nechal utopit svou lásku! A proč? Proto, aby udělal to, co po něm chtěla? Proto, že kdyby to neudělal, měla by na něj vztek a možná ho i nenáviděla? No ano, ale žila by (přesně dle Damonových slov)! Nevím no, prostě mě tím dost dostal a tohle chování se mu jistě v budoucnu jednou vymstí, nemluvě o tom, že ty výčitky svědomí (zvlášť v jeho mučednické mysli), to bude peklo…)

Protože Elena skutečně umírá. Stejně jako v knize se utopí v autě pod Wickery bridge a je po všem… A nejen u ní, ale i ve skladu, kde Damon z posledních sil bojuje s Rickem, protože ten se mu náhle složí do náruče a Damon ihned pochopí. Jeho milovaná je mrtvá! Opět krásná Ianova scéna a Damona mi bylo v tuhle chvíli fakt líto, protože byl stovku mil od ohniska dění a nemohl dělat nic než se dívat, jak umírá jak jeho přítel, tak jeho láska! No, ale přeci jen to není tak docela pravda… Ano, Rick nám zemřel, jenže to neznamená že je pryč a ani že je pryč Matt Davis! Ne, ne naopak! A já mám z téhle scény zase hroznou radost, protože Rick se náhle objevuje u Jeremyho v Gilbertově domě a už je to zase ten Rick, jakého jsme znali a milovali, který slibuje, že Jeremyho nikdy neopustí. Ten je sice prve zmatený z jeho chování i toho, že může dovnitř, ale pak mu to dochází. Rick už není upír, je duch! (nevím proč, ale tady u toho jsem se fakt smála, protože to jeho: „Ty jsi duch!“ A pak ten jeho výraz: „Do pr…!“ byl neskutečně komický!). Jenže to znamená, že jeho sestra je mrtvá a taky že je. Leží v márnici v nemocnici a Stefan u ní sedí jako hromádka neštěstí, čímž by klidně díl mohl skončit, protože tragické je to dost, jenže neskončí..

Máme tu totiž poslední scénu a s ní clifhanger jak pra… No prostě fakt velkej, kterej jak se zdá podle reakcí na webech většina (minimálně USA fanoušků) nečekala! Do nemocnice totiž přichází konečně i Damon a zoufale touží Elenu vidět, jenže na chodbě ho zastaví Meredith a mě se potvrdilo to, co jsem tušila už od okamžiku, kdy tak zametli pod koberec ty Eleniny mdloby! Meredith totiž Jeremymu lhala, Elena neměla jen lehký otřes mozku, ale vážné zranění hlavy s vnitřním krvácením a tak naše milá doktorka udělala to, co je zvyklá! Nepoučila se a nepoučila a už zase je z toho průšvih, protože jak říká Damonovi: „Eleně pomohla.“ Ano, pomohla jí a dala jí svou univerzální medicínu… Upíří krev! No a všichni víme, co to znamená, čili úplně poslední záběr sezóny (na Elenu, která náhle otevře oči a nadechne se) je už jen třšnička na dortu. Ano, naše drahá dvojnice je v přeměna a to mění vše! Bude z ní upír (myslím, že nikdo nečeká, že by nebyl!) a to znamená, že se celý její život změní a seriál s ním! A já jsem fakt ráda, že k tomu došlo! Někdo tvrdí, že je to brzy ale já ne! Pro mě je to akorát! Těším se na Elenu jako upírku na to až si vzpomene na Damonova ovlivnění, jak se vyrovná se zesílením emocí, co se jí zesílí za vlastnost, jak jí to půjde s krví… Ano těším se jako malá!

No a těším se i na to, že se tu za dlouhých pět měsíců, či kolik, setkáme u další rekapitulace. Protože tohle je pro dnešek vše! Děkuji za přečtení (ano bylo to delší, než obvykle, ale je to finále, že) a znovu děkuji i za to, že jste četli mé minulé rekapitulace a já se loučím. Sbohem a na shledanou…36 reakce na 3×22 The Departed-Rekapitulace

 1. DamoniS napsal:

  Krásná rekapitulace jako vždy:) Sama bych to líp nenapsala už jen kvůli tomu, že je to jen par minut co jsem na to dokoukala. Musím říct že to byla bomba a pro mě nejcitovější díl…od doby co „zabili“ Klause jsem to celé brobrečela…a hodně….hodně jsem brečela.. jak by mi někdo umíral…přiznávám se. A už jak El s Mattem zhučeli do te řeky, věděla jsem že umře..jen jsem se bála, že sni udělají ducha jako v knize. Jinak jsem si dobře tipla,že sní bude upír. I ty umrtí jsem uhodla..ani nevím jak. Možná je to tím, že to tak prožívám už od začátku první serie..fakt nevím:) To, že si vybere Stefana mi bylo jasné..i každému znás tady podle mě.Bože..jsem ještě otřesena..takže nějak nemužu psat. Uplně se třesu…a pořád mi tečou slzy..těch 119dní nezvládnu, prostě ne. To je oproti konce druhé serie čajíček…nevím..fakt ne. Bože vypadám jak blázen:)..ale prostě to tak mám…nedám to..sama určitě ne..

 2. kiki napsal:

  Byl to skvely dil. Jsem rada, ze to dopadlo, tak jak to dopadlo. Snad nejak vymysli i toho Klause, at se nam vrati do puvodni podoby, jinak mi jeho hlas bude velmi chybet. :) Ted to naprosto zmeni cely serial. Uz se nemuzu dockat!!!

 3. Markét napsal:

  No jako mazec! Celý jsem to prořvala, škoda jen, že musíme čekat zase tak dlouho :-(

 4. lily napsal:

  čí krev si myslíte že Elenu promění ? =D já si myslím že Damonova, protože Meredith v jednom dílu brala mu a třeba jí troška zbyla a tu jí dala… nebylo by to super kdyby elenu stvořil damon ? =D podle mě jo !! =D ještě jedna poznámečka elena se utopí a nemá ani rozmazanou řasenku =D chci taky takový make-up =D =D … asi to nevydržím až do září =(

 5. Paja napsal:

  Wow, tak parádní rekapitulaci jsem vážně něčekala… Byla úplně úžasná stejně jako celý dnešní díl. Úplně mě dostal ten flashback kde se poprvé potkala Elena s Damonem. Jsem zvědavá, jak se bude Elena chovat až si na tohle i na ostatní ovlivnění vzpomene(teď myslím tu zapomenutou pusu):-) Celé to bude ještě zajímavé…

 6. Ivča napsal:

  bezvadnej díl i když konec jsem tušila :) tolik slz jsem snad neprobrečela ani nepamatuju :´( Z Klausova návratu jsem nejvíc šťastná, z přesunu do Tylerova těla už tak moc ne… Jen by mě zajímalo jestli je Tyler mrtvý nebo jen uvězněný jako byl Alarick na konci druhé série… A těším se na výraz Caroline až zjistí že líbala Klause :D :D :D :D
  Vzhledem k tomu že Elena je teď upír a tudíž se jí vrátí všechny vzpomínky, tak to s vybráním stafana už nebude tak jednoznačné. tudíž jsme tam kde jsme byli a ani mi to moc nevadí :)

 7. Denisa napsal:

  jsem s to ho uplně hotova nemam slob byl to ten jelpeší díl všech dob…..ale strašně mi je lito demona chudak….ale nečekala jsem že z eleny se stane upirka :D ale jak elena mu řekla damonovi že možna kdyby ho potkala dřív..ale ona ho potkala :D JEN SI TO NEPAMATUJE ALE DAMON BYL ASI BLBY ŽE JI VYMAZAL TU PAMET A taky kamaradka cetla ze elena si na to zpomene jak bude upirka…:D já to nevydržím až do září :×

 8. Mája napsal:

  Doufám že Eleně nehrábne v bedně a nebude chtít dokončit přeměnu.. jinak jak jinak než dokonalý díl ! hůř to zakončit nemohli teď se budu do září třepat jak osika :D

 9. Dawnie napsal:

  wow, moc krásný report, vůbec nevadí, že byl dlouhý, … četla bych i delší :D a ¨musím říct, že skoro se vším souhlasím :) ) hlavně teda to, jak Stefan „nezachránil“ Elenu… to už mi přišlo jako moc.. ale nejvíc se teda taky těším na Tyler-Klaus-Caroline scény :) ) už aby bylo září :D

 10. Tereza napsal:

  Pane bože…..tak u tohole dílu jsem bulela jak želva….ten flash back a ten rozhovor přes telefon…pane bože..nevydržim to do září…..

 11. Týna napsal:

  kráásná rekapitulace :) dokonalej díl, úplně nabušenej scénama a informacema…nemůžu si pomoct, ale přesně jak jsi zmínila: NEMŮŽU SE DOČKAT AŽ SI ELENA VZPOMENE NA SETKÁNÍ S DAMONEM A HLAVNĚ NA SCÉNU Z 2X08!!!! uááááá :) nevydržím :D

 12. AnDuŁe napsal:

  Moc pěkné :) . S tím Tylerem mě ale pěkně naštvali ! :/. Chudák kluk. Copak si toho už s Caroline nevytrpěli dost? :/ :( . A hlavně doufám, že 4. série nezačne podle knížky, kde se Elena probudila jako upír a vrhla se na Stefana a měla oči jen pro Damona. Určitě by to udělalo radost všem Delenám, ale já osobně si myslím, že by toho na Stefana už bylo vážně dost. I když v knížce nakonec skončila opět se Stefanem :)

 13. Đomča napsal:

  chudáček damon byl tak zklamanej

 14. Đomča napsal:

  to jak se potkali bylo tak super a se všemi s vámi souhlasím kdo čte povídky jako já tak ví že elena po proměně vyjela po stefanovi protože ubližoval damonovi a pak se elena vyspala s damonem a řekla mu že ho miluje tak by to mohlo být i v seriálu !!!!!!!

 15. Léňa napsal:

  Páni! Tak tohle byl vážně perfektní díl. Probrečela jsem skoro celý díl, už od toho okamžiku, když Rick probodl Klause. Jo, je to padouch, ale bylo mi ho líto… A taky jsem myslela na všechny ostatní z jeho pokrevní linie. :( No, s tím Stefanem. Prostě nechává rozhodování na Eleně, protože chápe, že je to hlavně mělo být její rozhodnutí. A taky nesmím zapomenout na tu scénu, kdy jí dal SLIB, že se všichni vrátí domů živí. Protože si myslím, že hlavně kvůli tomu vytáhnul Matta z toho auta prvního. Musím teda uznat, že pro něho sliby hodně znamenají. Což je na jednu stranu taky dobře(pouč se Elijahu!) Ale měl ji vytáhnout z toho auta! Slib je ale pro něho slib a Elena ho celkem dost vehementně poslouchala, takže kdyby už byla mimo, bez rozhodování by stejně vytáhl Elenu… A to prolínání s minulostí… vážně to hodně smutný… Líbila se mi scéna, když se rozhodoval, otočil se a políbil Elenu. To jeho rozmýšlení – paráda! :D Musím uznat, že mi bylo líto Damona… myslel si, že umře někde sám a ani se s nikým pořádně nerozloučí. Hodně mě taky dojala scéna, kdy se hodný Alarick zjeví před Jeremym a rozloučí se. A taky jsem tak nějak čekala to, co se stalo s Elenou. Ou, jak z toho byli oba bratři totálně mimo… bylo mi jich vážně líto… :( Ale už se vážně nemůžu dočkat na další sérii – proč jenom dělají tak dlouhé přestávky? Kdo má to čekání vydržet? :) Hezká rekapitulace, jako vždy :)

 16. tera napsal:

  Jsem nerozhodna, jestli se to tedy cele odehralo, nebo ne. Ten konec mi totiz nuti premyslet o tom, ze jak na zacatku Jeremy vola Salvatorum,ze Elena je v nemovnici, tak se ti dva domlouvaji ze jeden se vrati a druhy musi pokracovat s rakvi dal, vraci se Stefan…..na konci to vypada, ze to cele byl sen, kdyz do nemocnice dorazi Damon a Mer mu rika,ze nechtela desit Jeremyho. Na druhe strane se mi zda, ze Elena lezi v marnici mokra, z toho jak se topila………Jak to chapete vy?

 17. tera napsal:

  tak uz jsem to shledla znovu a pochopila ona ji tu krev dala uz rano:-)

 18. Veronique napsal:

  Tvoje rekapitulace je taky třešničkou na dortu ;) . Hodně se mi líbí tvoje postřehy a „ale prosím narvat do Damonova balení“ mě vážně pobavilo :) .Stefan vážně neměl Elenu nechat umřít. Ale nesouhlasím s tím, že by měl mít nějaké výčitky – když je po Alarickovi, všichni jsou v bezpečí a tak to Elena chtěla. K čemu by byla ta jeho láska, kdyby Alarick zůstal na živu a Elena by přišla o většinu svých přátel včetně Stefana? (ale je fakt že jeho čin to neomlouvá – o upíří krvi co dostala Elena nevěděl). Epizoda byla hodně výživná, na konci jsem byla ráda, že ještě dýchám :) Řvala jsem asi nejvíc v dějinách TVD :) Ale musím přiznat, že ani jedna slza nebyla pro Klause. Byla pro Tylera a Caroline. Forwood byl dokonalej v týhle epizodě. Jejich vztah je už od druhý řady neuvěřitelně silnej, založenej na přátelství a obětování se jeden druhýmu. Romantika jak prase je k tomu už jen nádhernym bonusem. Popravdě řečeno Klaroline je věc, kterou nejvíc nechápu u fanoušků TVD. Stelena Delena šílenství je do jistejch mezí pochopitelný. Ale Klaroline ne. Prostě ne. Pro to, co Klaus udělal, ani nejsou slova. Jednou zabil Elenu, Carolininu kamarádku a i podruhé se o to snažil. Ale to je jen jeden příklad za vše. Klaus je sobecký monstrum. Jak by asi mohli být spolu? To je směšný šílenství. A pravděpodobně stejně zešílela i Bonnie, když Klause poslala do Tylerova těla. Proč zrovna do jeho? Aby si užil cucání se s Caroline? Jo, je fakt že tolik možností zase není, ale stejně jí za to nenávidim :) . Na Julii jsem nejdřív chtěla být hodně naštvaná za zbytečný zničení Forwoodu, ale nakonec to dopadlo úžasně. Všechno to krásně vyřešila, Julie je prostě geniální :P S Klausem přesunutym a Alarickem mrtvym jsou všichni v bezpečí. Sice upírka Elena neni šťastná záležitost ani pro ni, ani pro Jeremyho a už vůbec ne pro chudáka Damona, kterýho je mi fakt líto, ale holt to jinak vyřešit nešlo. Uvidíme, jak se s tím vypořádají. Těším se na nový přísun TVD drogy za 4 měsíce! ;)

 19. Veronique napsal:

  DamoniS: Krásně jsi vystihla ten pocit ;) Mám ten samej. Ještě že máme těch 66 dílů :D Myslim že aspoň 3 sérii budu sjíždět znova, jinak se to nedá vydržet!

 20. Míša napsal:

  wow wow wow…tohle finále? to bylo něco extra, máš pravdu!!! :) ) Já probulela půlku dílu, vlastně od chvíle, kdy probodli Klause…Tylera je mi líto, ale souhlasím, že je jen potlačen ve svém těle a ono se to pak nějak udělá..jen nwm nwm co bude pak s Caroline :) Co se týče té „volby“ vystihla jsi dokonale, přesně jak jsem ji vnímala!! Nyní jako upírka si musí vzpomenout, že Damona znala dřív…musí zesílit ta touha „po lásce, co pohltí“…sama řekla, že to s Damonem má… :) no bude to super…sakra už aby byla 4. série!!!! :)

 21. Merylis napsal:

  Vzhledem k tomu jak finalé moc poropagovali jsem si řekla že si možnáá moc věří a že finale přece jen nebude tak bombové ale jsem šíleně ráda že jsem se mílila protože jako vží finále naprosto šokující a epické nejhorší a zároven nejsmutněší rozhodně moment Alarick a Damone, kdy si to uvědomil že ji ztrácí torchu mi to připomělo jednu povídku z tohohle webu:)
  No a ten kdo mě v téhle epizodě nejvíc štval byl Matt ale ten mě štve vždí jinak vzhledem k tomu jak jsem byla zevšeho zmatená nestíhala jsem ani pořádně namočit kapesníček :D došlo mi to mylím všechno až tak po 5miutach co to zkončilo….jako že jsem si uvědomila že Alarick už není ale je duch, takže nic není ztaceno a navíc je z Jenou určitě tam na druhe straně jo a co si pamatuju tak jsem v tomhle díle furt někomu nadávala jeremimu eleně…atd jsem z toho ještě tet tak šokovaná že se asi budu muset kouknout ještě jednou krásná zcena jak se Alarik loučí no prostě bomba bomba nemám vážně slov muj text nedáva smisl jsem jak kdybych měla pořádnou opicu:D a pořadně nevěděla co se vlastně stalo jinak nesnáším celou CW a scenáristy a producenty a klapku a zvukaře a všecny ty idioty co rozhodly že další serie bude až za čtyři měsíce jak jsem se tet přesně dozvěděla od Veronique jááá je tak nesnáášim :D :D prostě abych to zhrnula TVD tým nepřekvapil co jinýho jsem mohli čekat než to že opět budeme překvapený už by mohli zkusit něco jiný-ho tohle je ohraný:D takže všem tu přeju abychom to společně nějak přečkali at už z vytrhanýma vlasama čí z okousanýma nechtama :D
  PS: olouvám se za veškerý hrubky psala jsem v rozrušeni a nechce se mi to opravovat :D

 22. Baru napsal:

  Jdu si to pustit znova ! :D

 23. Leya napsal:

  Ja som strašne zvedavá, ako so vyriešia s Klaus/Tylerom :) Niekde som čítala vyjadrenie Julie, ako spomínala, že to, že Klausovo telo zhorelo neznamená,že sa Klausa navždy zbavili a že ešte môžeme od neho v Tylerovom tele očakávať nejaké „kúsky“. Ale nemyslím si že Trevino by mal odteraz hrať rolu Klausa, pretože Klaus je len jeden a len jeden človek ho dokáže vierohodne zahrať. A zase by nebolo fér úplne odrovnať Tylera…No, pravdu povediac neviem ako by mohli prinavrátiť nejaké zhorené telo do pôvodného stavu…možno bude mať Bonnie nejaké kúzlo aj na tento „kozmetický“ problém :D

 24. Amitiel napsal:

  V první řadě musím pochválit impozantní rekapitulaci, která vše vystihuje dokonale. V druhé řadě bych chtěla říct, že tato epizoda mě naprosto dostala. Vážně vše skvěle udělané a promyšlené a vůbec bych nečekala, že série skončí tak jak kniha. Navíc mi to místy připomnělo i první povídku od Althei, když Elena zemřela, jenže v tomto případě je naštěstí upír. Těším se na další sérii, protože ta už nebude v duchu Původních ale vypadá to tak, že bude v duchu „znovuzrození“. Myslím, že se opravdu máme na co těšit. Navíc i když si Elena vybrala Stefana a ty řeči jak jeden z bratrů po její volbě opustí město už zřejmě nudou platit, protože ani jeden z nich by jí v tomto nenechal. A jestli se budou držet děje v knize, tak to bude Damon, kdo jí pomůže s její upírskou stránkou. Jen doufám, že nebude muset využít Matta jako svou živou zásobárnu krve, tak jak to bylo v knize.
  Závěr celé série byl opravdu povedený a přes prázdniny nám to dává mnoho témat na diskuse. Jen teda nechápu, kdo tedy doopravdy umřel, protože spoilery říkaly, že někdo 100%zemře, ale já to vidím tak, že nikdo nezemřel na 100%. Každým tam svým způsobem zůstal…jen není jasné na jak dlouho.

 25. petra napsal:

  zdravím. super díl a super rekapitulace. s damonem v jednom balení souhlasim. jen ne tolik stefana. já na ty hodný a ukňouraný moc nejsem.
  někde sem četla že ve čtvrté sérii si kluci pujdou po krku. myslim že damon nebude moct stefanovi odpustit, že tam elenu nechal zemřít. myslím, že jí donutí dokončit přeměnu a to zas nezkousne stefan. damon říká v tomto díle, že by radši aby ho nenáviděla než aby jí dovolil zemřít.
  s boni taky bude problém. myslim že nám holka začíná používat příliš mnoho černé magie. taky si myslim že se těžko srovná s eleniným stavem. bude si to vyčítat.
  carolin dá klausovi asi co proto až to zjistí. jen by mě teď zajímalo jak to udělají s tím odchodem. vždyť teď po nich všichni pujdou.
  no uvidíme, uvidíme s čím přijdou v září.

 26. Leya napsal:

  Ako to vlastne skončilo so všetkými v knihe? Teda čo sa týka Eleny, tak predpokladám, že v knihe premenu dokončila, ale čo bolo s Damonom a Stefanom, Klausom, Tylerom a Caroline, Bonnie? Ja som totiž knižky nečítala a teraz na to ani veľmi čas nebudem mať, aby som to dobehla…

 27. miskule napsal:

  Víte co se nejvíce líbilo mě? Scéna mezi Caroline a Klausem (alias Tylerem). To jak jí obejme jakoby na rozloučenou a v jeho obličeji vidíte všechny ty pocity jak je rád, že ji skutečně má v náručí. Podle mě tak vlastně vyjádřil, co všechno k ní cítí, protože v tu chvíli vlastně nikdo do jeho obličeje nevidí a nemusí tak lásku předstírat, prostě to tak skutečně cítil. Myslím že u nikoho jiného v celé historii TVD nevyjádřil tolik emocí. Ale překvapila mě Bonnie, myslím že se skutečně nechala zlákat „temnou “ silou. To jak s Klausem potom mluvila a tak podobně, přišla mi prostě divná.
  Navíc dneska jsem si z nudy v rychlosti projela celou druhou a třetí sérii a docela mě pobavilo, kolik nedostatku jsem našla. Například v dílu 02×19 když Elena vytáhne z Elijaha dýku a pak si spolu povídají o Klausovi, tak ji Elijah řekne, že má sedm sourozenců. To máme Klause, Rebeku, Kola, Fina a malého Henrika, kterého zabili vlkodlaci. No ať počítám jak chci, tak mi to nějak početně nevychází. Že by nové postavy do 4. série? Nebo na ně jenom autoři zapomněli? Taky mě pobavil fakt, že podle dílu 03×03 Rebeka Stefana tak silně milovala, že kvůli němu chtěla opustit i vlastního bratra, který byl se Stefanem „pouhý“ přítel. No nevím v dalších dílech mi přišlo že Stefana daleko více uhání Klaus než Rebeka :-) .
  Každopádně si myslím, že do Stefana za celou historii TVD bylo zamilováno už hodně holek. Elena, Katerina, Rebeka,… Chudák Damon být pořád na druhém místě.

 28. Althea(Abs) napsal:

  Všem moc děkuju za komentáře a samozřejmě i za pochvaly a připomínky.
  A jen pár poznámek k nim:
  Đomča: Elena se v knihách s Damonem bohužel nikdy nevyspala, ale se Stefanem taky ne, protože v knihách upíři sex neprovozují, místo toho si vyměňují s partnerkou krev :)
  Veronique: Já to nemyslela tak, že by Stefan měl mít výčitky, to je diskutabilní, ale myslím že je na 100% mít bude, vždyť ho znáš. A Řekla bych, že Bonnie šoupla Klause do Tylera proto, protože potřebovali aby Tyler jako umřel (kdyby neumřel, měl by Rick podezření a Klause by hledal a stíhal dál) a asi by ho jinak nepřesvědčila, aby sehrál svou smrt :-) .
  Merylis: Já se bohužel bojím, že Rick s Jennou nebude moct být, protože ona našla klid, ale on evidentně zatím ne :(
  Leya: Klausovo tělo nejspíš zcela neshořelo :)
  Amitiel: Já myslím, že tím 100% mrtvým je Rick. Protože už fakt mrtvý je, ale naštěstí ten spoiler mluvil o 100% mrtvé postavě nikoliv 100% odcházející postavě, čili Rick může být mrtvý a současně může v klidu zůstat :)
  Leya: Knihy jsou zcela jiné, mnoho postav je tam jinak, takže tím se nedá zas tak moc řídit a navíc ještě neskončily a Elena si stále definitivně nezvolila :)
  miskule: Neříkám, že tam chybky nejsou, ale to co uvádíš není špatně. Elijah totiž nikdy neřekl, že má sedm sourozenců, ale že jeho matka porodila sedm detí, což sedí perfektně (on, Klaus, Rebeca, Kol, Finn, Henrik, a jedno dítě umřelo ještě v Evropě)a Rebeca milovala Stefana ve 20.letech, ale teď když zjistila, že už není takový jako tenkrát, už jí nebere :)

 29. Leya napsal:

  Miskule: veľmi pekne si to napísala :) Ja som si ale myslela, že Klaus sa dostal do Tylerovho tela až po tom bozku…zrejme som niečo zle pochopila aj po tom, čo som si to druhýkrát pozrela…
  Althea: ďakujem za odpovede :)

 30. Althea(Abs) napsal:

  Leya: Nemáš zač :-) No, ona Bonnie „vyndala“ Klause z jeho těla hned jak s ním byla sama ve skladu, a do Tylera ho šoupla buď hned nadálku, nebo až se vrátila do MF, ale každopádně to bylo ještě před tím loučením Tylera (už Klause) a Carolinem protože on přeci sám říkal, že se zdržel s Bonnie :)

 31. Leya napsal:

  No hej, toto mi bolo divné, keď povedal, že sa zdržal s Bonnie, ale akosi som si to nevšímala…ale teraz mi to už dáva zmysel :)
  Len škoda že tú emóciu pri lúčení s Caroline (logicky) nemohol zahrať original Klaus, hoci Trevino to zahral naozaj vierohodne, naozaj som mu to uverila :D

 32. Kajul napsal:

  Myslím, že se to dřív nebo později Stefan dozví, že si vybrala jeho.. Ale bude to zajímavé, pokud se Elena stane upírem, což ji Salvatoři nenechají umřít, tak se ji vybaví jak ji Damon poznal, jak ji řekl že ji miluje a pak ji ovlivnil, ikdyž mám radost že si vybrala Stefana, milostný trojúhelník nám bude pokračovat. A něco z knížky tu přece jen máme, tam byl Klaus a Tyler spolu, Tyler ho musí poslouchat a teď mají jedno tělo. Doufám že tam bude i scénka s duchama jako je v knize. Celý díl jsem obrečela teda no. :D A neuvěřitelně se těším na další, to čekání prostě nevydržím!

 33. Đomča napsal:

  athea: já mluvila o povídkách nejsem blbá kažkej díl jsem četla aspon 4 krát

 34. Althea(Abs) napsal:

  Domča: Tak ono těch povídek je tolik od tolika autorů, že se dá těžko odhadnout, které a kde jsi četla :D

 35. Veruu napsal:

  Zase další skvělá rekapitulace! Vystihlas snad úplně všecko! :)
  Můj názor na stefanovo zachraňování – když je tak silnej, že dokáže jenom tak pod obrovským tlakem ve vodě utrhnout dveře od auta, proč nemohl vzít kromě Matta i Elenu? Kdyby se s ní půl minuty nedohadoval a prostě je oba čapnul… No nějak to do tý konečný scény dát museli .. :D
  Akorát mi přišlo trochu blbý, jak dlouho vydržela Elena pod vodou a pořád jí vycházely z pusy bubliny.. Asi dejchala předtím do zásoby nebo nevim :D .. No každopádně z biologickýho hlediska by pak už bubliny nevydechovala, musela by se chtě nechtě nadechnout vody, tím by se přidusila, omdlela
  by, ale ještě několik minut po omdlení se dá rozdejchat. Někdy přežijou lidi i 15 min. po omdlení. Což by Stefanovi asi tak dlouho netrvalo.

  Ale jinak to byl rozhodně úžasnej díl, taky dávám 11/10 a už se těším na 4. sérii! Hlavně na Elenino rozpomínání na ovlivnění Damonem! Dycky mi bylo líto, že jí nakonec ovlivnil, tak se teď taky těším jak malá! Doufám, že tam ty scény daj znovu jako flashbacky :) )

 36. Veruu napsal:

  Já upřímně hrozně moc doufám, že Klausovo tělo není nadobro kaput! Úplně teoreticky ho možná zachránil Rick tím, že když začala Klausova mrtvola hořet, zaklopil nad ním tu rakev. A oheň bez kyslíku nehoří! :D Ikdyž to platí pro normální oheň, tenhle vzniknul sám od sebe, řekněme prostřednictvím magie, a na ty třeba fyzika neplatí. :/
  Nebo by mohla Bonnie hodit Klausovu duši aspoň do jinýho těla, takže bysme měli i Tylera i částečně Klause. Ale ten jeho accent a jeho pohledy by mi fakt chyběly.. O.o

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

„O chytré ženské je nouze. Konečně o chytré mužské zrovna tak.“ Jan Werich