Knihy

Autorkou knižní série Upíří deníky je americká spisovatelka Lisa Jane Smith. Její knihy využívají kombinaci žánrů nadpřirozené, hororové, sci-fi/fantasy a romantické literatury. V dílech často vystupují mladí lidé s nadpřirozenými bytostmi. Příběhy jsou postavené na kontrastech mezi temnotou a světlem, dobrem a zlem. Temný protivník se snaží uvrhnout hrdinku do temnoty. Příběhy jsou oživeny romantickým scénářem. Mezi její nejznámější díla mimo sérii Upířích deníků, patří ještě trilogie Tajemný kruh a Zakázané hry.
Lisa Jane píše knihy už od roku 1987, kdy vydala svou první knihu Noc slunovratu. První čtyři díly Upířích deníků byly vydány už v letech 1991 – 1992. Takže lze usoudit, že se v žádném případě nejedná o díla inspirované Twilight ságou. Po roce 1998 přestala na 10 let psát z vážných osobních důvodů. Svůj comeback oslavila v roce 2008, kdy se vrátila na pulty knihkupectví  s pokračováním Upířích deníků.

Oficiální stránky autorky

Jak je to s počtem českých knih Upířích deníků?
V českých knihách je o několik titulů navíc, takže opravdu se nemýlíte, pokud se nemůžete dopočítat. Je to zejména z důvodů dvojnásobné délky, kdy nakladatelství Fragment rozdělilo knihy The Return: Nightfall (Návrat a Soumrak), The Return: Midnight (Před půlnocí a Zoufalství) a The Hunters: Phantom (Druhá šance a Fantom) vždy na dva tituly (můžete je vidět v závorkách).

Upíří Deníky:

 1. Probuzení
 2. Souboj
 3. Zášť
 4. Temné shledání
 5. Návrat
 6. Soumrak
 7. Zajetí
 8. Osvobození
 9. Před půlnocí (26.ledna 2012).
 10. Zoufalství (21.března 2012).
 11. Druhá šance (15.října 2012)
 12. Fantom (15.listopadu 2012)

Nové očekávané tituly v původním znění:

 • The Hunters: Destiny Rising (23.října 2012)

Kliknutím na jednotlivé knihy, se o nich můžete dozvědět více.

1.díl Probuzení 2.díl - Souboj 3.díl - Zášť 4.díl - Temné shledání
5.díl - Návrat 6.díl: Soumrak 7.díl: Zajetí 8.díl - Osvobození
9.díl - Před půlnocí 10.díl - Zoufalství 11.díl: Druhá šance 12.díl - Fantom


18 reakce na Knihy

 1. Eva napsal:

  Ahoj velmi děkuji a zárověn jsem naštvaná ale děkuji myslela jsem si že upířích deníků (knih) je jenom 6 ale teď vím že je jich 8 velmi velmi děkuji a zárověn jsem naštvaná že jsem to nevěděla ale děěěěkuji!!!

  • Lexi napsal:

   Knih je 10. A v poslední knize Damon umře. To je i má smrt. Přečetla jsem je všechny, ale že Damon umře jsem fakt nečekala. :(

   • petra napsal:

    no v podstatě lexi, damon nezemřel. 22.kapitola je o tom jak elena leží v posteli se stefanem a pláče mu na rameni jak milovala damona. 23.kapitola je pak o tom že se damon probudí a myslí na dvě jména elena a bonnie. pak si i vzpomene na své jméno a tim to končí. to bylo to co mě naštvalo nejvíc. brána se zbortila a on zůstal sám někde na měsíci a bez potravy. v podstatě čteš o dvou láskách. o lásce ke stefanovi která vzplála a byla rychlá. pak čteš o lásce k damonovi která se postupně vyvíjela tak jako postavi. je sylnější a čistší. když si to konečně elena uvědomí tak si myslí že je mrtvej. a ono to tak vlastně i je protože šance že by se odtamtud dostal je prakticky nulová. takže, konec knihy mě hodně nas….
    samozřejmě jen můj názor.

    • Mikeš napsal:

     Vím, že tě to naštvalo, koho taky ne :-) Celý popis Damonovy smrti je citově tak příšerně vyděračský, že bych Smith nakopala :-D DD Brečela jsem u toho jak malej prcek. Ale potěším tě! Tahle kniha není ani omylem poslední….. no a co by byly Upíří deníky bez Damona? V AJ už vyšly další dvě knihy a první z nich vyjde v češtině už v říjnu. A Damon není někdo, kdo by se vzdával, i když to vypadá naprosto beznadějně, ten se o svůj život umí poprat….. a dokáže se vrátit. Sice mi zase rvalo srdce, kolik sil ho to stálo, ale dokázal to :-)

     • petra napsal:

      jo to máš pravdu. svým spůsobem se tak moc snaží a co za to dostal? to umírání bylo strašný. pak mě dostala ta 22. kapitola jak si povídá elena se stefanem v tý posteli. takový keci. promiň ale to bylo vůči němu dost nefér a hlavně pozdě bycha honiti. jsem zvědavá na ty další díly. zajímalo by mě jak se od tamtud dostane. hlavně se tedy těším na eleninu reakci,, kuk jsem zpět, to čumíš , co?“ doufám že to nezmastěj.
      jo a díky za info.

     • Mikeš napsal:

      No, zmastit už můžou leda překlad….. :-)
      A to „kuk, jsem zpět“ fakt stojí za to :-D :-D :-D Mně se líbí, že knižní Elena nedělá štráchy s tím, že je miluje oba, a s polibkama nešetří :-) Zatímco na spočítání seriálových delena polibků bohatě stačí prsty jedné ruky, v knize se jich pomalu nedá dopočítat :-)

 2. vavula napsal:

  Juuuj :D dakujeem :D už sa velmi teším na tie knihy !!! :D :D

 3. kaa napsal:

  vic jich neni?

 4. Baru napsal:

  Moc děkuji, pomohlo mi to, protože jsem nevěděla, jak díly jdou za sebou. :)
  mimochodem, moc hezký design :)

 5. petra napsal:

  jo to se mi taky líbí. tím by se mohly inspirovat. kterej úsek se ti líbil nejvíce? mě jak byli v temný dimenzy poprvý. jak se elena postavila proti otrokáři který bičoval tu těhotnou. jak jí pak damon olizoval ty rány. prej ,,vrrrr. neotravuj.“ tak tomu se říká prvotřídní kaziš… už jsem myslela že to tam dokončej. sakra ten kluk má ale smůlu. dost sem se u toho nasmála. pak se mi líbila ještě scéna když byl damon člověk. jen mi vadilo že v podstatě šla z postele do postele.
  hele když si četla ty nový. napověz. prubnou to s damonem nebo si bude holka pořád hrát na nedostupnou?

  • Mikeš napsal:

   No jestli se ptáš, jestli Elena konečně přijde o věneček, tak tě zklamu :-D To není na pořadu dne ani s jedním Salvatorem….. a že už k tomu v Zoufalství měla jen krůček :-) Kdyby nebyla tak praštěnej romantik a Stefan tak oddanej moula, měla to za sebou :-D :-D :-D
   Že ty dva bráchy střídá jak ponožky, to mi nevadí, konec konců jí to trvalo 9-10 knih, než se k tomu dobrala :-D :-D Asi jsem perverzní, ale líbí se mi to mnohem víc, než kdyby byla chvíli s jedním, pak s druhým, pak se zase rozmyslela…. takhle je to prostě zajímavější :-) V knížce jí věřím, že je k životu potřebuje oba, je to tam párkrát pěkně popsané, že i když je Stefan její „soulmate“, její pravá láska, tak bez Damona nedokáže existovat, protože jí dává křídla, rozumí jí, někde hluboko v nitru s ním prostě souzní…. no a už to nepopírá :-) Dokonce…. a teď prásknu spoiler….. v jednu chvíli, kdy ji Stefan s Damonem nachytá, nerozdýchá to a rozejde ses ní, Elena chvíli i zvažuje, že konečně Damonovu nabídku přijme a stane se jeho „Princeznou temnoty“ :-D
   Teď jsem dost zvědavá na tu poslední knihu v AJ, co má vyjít taky v říjnu. Damonovi tam má dojít trpělivost…..

   • petra napsal:

    no tak to si mě dost nažhavila na další děj. jen doufám že neodejde i damon. to by to nebylo asi už ono. snim to má takovej šmrnc (prostě dodává tomu spád). jinak s tebou svým spůsobem souhlasím, že když to tak střídá tak je to lepší.
    ptala jsem se na to jaká scéna se ti nejvíc líbí z těch 10 knih. zatim nemůžu sloužit více. musim si počkat. pak můžeš ještě napsat tu pro tebe nejhorší scénu.
    no mylela jsem že se elena se stefanem po návratu vyspala. no musim si to připomenout.

    • Mikeš napsal:

     Damon odejít nemůže, ani v knize, ani v seriálu, selanka Stefan+Elena by nebyla čtivá ani koukatelná :-)
     Moje nejoblíbenější scéna z knih…. no, to jsi mě dostala :-) Těžko řeknu, která je nej :-) Určitě to nebude nějaká blbina s posedlými dětmi (to je občas fakt nechutný!) Stefan a Elena mají scény pěkné, ale strašně ploché – prostě se milují, to je fakt a netřeba hledat důvody. Takže zaručeně nějaká delena :-D DD A nebo i společná! Třeba jak se pro ně Elena obětuje, a oni si zbudou…. to mi vehnalo slzy do očí :-)
     Ale jinak je vůbec většina delena scén hodně intenzivních! Jak z něj tahá malacha…. a nebo motel! Nebo jak najdou první půlku klíče… no, o jeho smrti ani nebudu mluvit, to je šílený :-)
     A z těch nových knížek…. tak určitě jeho probojovávání se zpět k životu, pak jejich první setkání…. no a i Stefaniva reakce, když bráchu poprvé uvidí :-) A pak konec téhle knihy, kdy sedí všichni tři u sebe, smíření a šťastní… sice jen dočasně, ale je to tam…. no, tahle chvíle si mi asi líbí nejvíc, kdy si Elena otevřeně přizná, že má u sebe dva muže, které miluje, je kvůli tomu šťastná, a oni dva jsou taky spokojení….
     Elena se s ním nevyspala!!! :-D DD Sice oba děsně chtěli, jenže ona si to na poslední chvíli rozmyslela, že k tomu nemá patřičné prostředí a oblečení…. no, chápu, je to mladé tele :-D DDD

     • petra napsal:

      no to máš pravdu s tou selankou. na mě je stefan tak sladkej, že bych nemusela jíst už ani tu čokoládu. v tomhle jsem chápala katrinu. oni dva dohromady dávaj dokonalýho chlapa. ale víc bych se klonila k damonovi.
      jo tyhle scény byly pěkné co popisuješ. nebo ta jak se s ní vznese a propojí se jim čakry. to bylo taky pěkný. s tim malachem mi šla husina po zádech.
      no pořád ještě musim počkat než si přečtu další díly. tak ti pak napíšu jak to na mě působilo.
      s tou poslední větou si měla pravdu. je to mladé tele. v určitých ohledech je strašně najivní.
      jinak řečeno od určité chvíle už není co řešit…..

 6. Mikeš napsal:

  Jo, s knižním Stefanem si Smith moc nepohrála, mám vážné podezření, že ho tam má jen jako protiváhu k Damonovi, aby vyniklo, jakej je Damon cynik a mizera :-D A aby s Elena měla nad čím zamýšlet a s čím bojovat a nepropadla Damonovi hned v 1.knize :-D
  Paul na tu roli sice brblá, ale může být nakonec ještě rád, že mu to Julie píše aspoň trochu zajímavě, jinak by hrál tak akorát variaci na Edwarda :-D Seriálový Stefan je totiž taky pěkný mizera, akorát to hodně umně skrývá…. rozhodně je to složitější a propracovanější postava, jak ta v knize….

 7. petra napsal:

  taky si myslím že seriálovej stefan je pěkně falešnej. prostě mi přijde že si na něco hraje. v seriálu v podstatě může zato že se s damonem rozkmotřili i za to jakej damon je nyní. dokonce i po něm damon uklízel když měl stefan temné období. ale co mě tak nějak vadí že se pořád řešej stefanovi problémy a damon je v tomto tak nějak stranou. jako seš starší brácha tak se starej a řeš to. je to tvoje povinost. to mě přijde jak pro knihu tak pro seroš stejný.
  paul nemá co brblat vždyť četl scénář než podepsal smlouvu, ne?
  já osobně sem ale ráda že elena má v seriálu lepší osobnost než v knize. tam mě elena dost ubíjela. matt je tam ale lepší bych řekla.

 8. MsDydy napsal:

  Ahoj nevíte náhodou jak se budou jmenovat další knížky po „druhé šanci“ a „fantomovi“ ? Vím že jich má být dohromady 16. dílů, ale nikde nemůžu najít další názvy knih :(

 9. Lee napsal:

  Na mém blogu najdete už celou 5 knihu online a začíná se tam přidávat 6 kniha. Tak pokud nemáte doma a nebudete kupovat, tak si můžete přečíst na mém blogu. Přeji Všem krásné dny a pokud se zastavíte na mém blogu, tak přeji Vám krásné čtení a ať jste spokojení na mém blogu. :)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

„Snažme se žít tak, aby naší smrti litoval i majitel pohřební služby.“ Mark Twain