Upíři

Upíři jsou tzv.nemrtví, kteří přežívají na lidské nebo zvířecí krvi.

Popis

Lidé, kterým se nějakým způsobem dostala do těla upíří krev a do 24 hodin zemřeli, se stávají nemrtvými. Tělo po přeměně je schopné i nadále fungovat. Po procitnutí po smrti ještě není přeměna zcela kompletní. Pro dokončení přeměny je potřeba, aby se daná osoba do 24 hodin napila lidské krve nebo zemře doopravdy a navždy.

Historie

Během raného středověku musela jedna prastará rodina opustit svou vlast kvůli nemoci známé jako mor, která se začala šířit jejich vesnicí. Rodina musela cestovat Amerikou než se mohla opět usadit v  jedné nejmenované vesnici. Na jejich cestě je doprovázela i mocná čarodějnice Ayana. Během jejich přítomnosti v nové komunitě, měla Původní matka poměr s vlkodlakem, z čehož vzniklo dítě. Po předčasné smrti nejmladšího syna Henrika, přesvědčila Esther svého manžela, aby přeměnili svou rodinu na upíry. Nemohla snést pomyšlení, že přišla o další ze svých dětí. A takhle vznikli první upíři na světě.

Potrava

Hlavní složkou upíří stravy je krev. Může to být zvířecí, lidská nebo dokonce i upíří. Pokud se upír delší dobu nenakrmí, tak jejich tělo slábne a začne se pomalu vysušovat (mumifikovat). Krev zahání upírovi žízeň, ale také mu zvyšuje fyzické schopnosti. Čím déle si upír odpírá krev, tím spíše přijde o svou lidskost a poddá se zcela jen svému pocitu žízně. Díky upířím smyslům mohou rozpoznat z krve zda daný člověk požil alkohol nebo nějaké drogy, zanechává jim to totiž nelibou pachuť na jazyku.

Základní vlastnosti

Upíři jsou jedním z mnoha známých nadpřirozených druhů ve Vampire Diaries. Je známo, že lidé mohou být přeměněni na upíry, vlkodlaky nebo dokonce i hybridy.

Upíři samotní jsou velice divoká a dravá stvoření. Jsou mnohem divočejší a mají mnohem více zvířecích pudů než by se mohlo na první pohled zdát. Na znamení agrese vrčí, syčí, vysunují tesáky. Když vycítí nebezpečí, tak okamžitě vyklidí oblast.

Upíři mají extrémně silné a ostré zuby, které jim umožňují jednodušeji dostat se ke krvi. I navzdory jejich charakteru jsou schopni lidských emocí, dokáží cítit lásku, soucit a udržovat si tak sebekontrolu. Emoce upírů jsou daleko intenzivnější než u lidí. Všechno je u nich zesílené. Kdykoliv upír čelí silným pocitům (např. hladu), tak se mění jejich tváře. Můžete si povšimnout jemných žilek, které jim vystoupí pod očima a do očí se jim nalije krev. Do toho jim vyjedou tesáky, což vyvolává u jejich obětí ještě větší strach.

Schopnosti

Některé z těchto pravomocí se stávají účinnější po požití krve nebo také dosáhnutím vyššího věku.

 • Super síla – upíři jsou mnohem silnější než lidé. A s postupem času stále více sílí. Dokonce i noví upíři, kteří ještě nedokončili úplně přeměnu jsou schopní přehodit člověka přes půlku místnosti. Jsou také silnější než vlkodlaci, kteří nejsou zcela přeměnění.
 • Super rychlost – upíři se mohou pohybovat tak rychle, že to lidské oko sotva postřehne. Při běhání na větší vzdálenosti jde vidět jen rozvlněný obraz a rozmazaný pohyb.
 • Ovládání emocí- mají nadpřirozené schopnosti ovládat a manipulovat emoce.
 • Manipulace se sny – upíři mohou ovládat sny a podvědomí. Mohou vytvářet a upravovat sny. Další účinky této schopnosti je zkreslení reality a uvěznění ve snech.
 • Zesílené smysly – mají vysoce citlivý sluch, dokáží vycítit vůni krve a vidí i v  naprosté tmě.
 • Ovlivňování – mají schopnost ovládat mysl, změnit nebo zcela vymazat lidské vzpomínky.
 • Nesmrtelnost – po dokončení přeměny se u nich zastaví stárnutí. Stávají se tak imunní vůči nemocem. Jediná „nemoc“, která může zabít upíra je vlkodlačí kousnutí.
 • Rychlé léčení – když se poraní, tak se jim vše hned zahojí.
 • Tesáky – vysouvají se jim tesáky, které používají ke krmení se. Automaticky se vytáhnou i při zaznamenání pachu krve.

Slabiny

 • Useknutí hlavy – utrhnutí nebo odstranění hlavy upíra má za následek trvalou smrt.
 • Oheň nebo sluneční svit – dlouhodobé vystavení způsobuje trvalou smrt.
 • Sporýš – když se upír dostane do kontaktu se sporýšem, tak ho to oslabí. Při kontaktu s jejich kůží je popálí. Když jejich oběť je v kontaktu se sporýšem, tak nemůže být upíry ovlivněna.
 • Dřevo – když je upír zraněn dřevem, tak ho to oslabí. Kůl přímo do srdce je pro ně smrtelný.
 • Zařízení Gilbertů – zařízení pana Gilberta je mocný nástroj, který způsobuje nesnesitelnou bolest hlavy upírům.
 • Vyrvání srdce – vytrhnutí srdce bude mít za následek trvalou smrt.
 • Pozvání – nemohou vkročit do domu bez pozvání majitele.
 • Magie – jsou náchylní na podlehnutí moci čarodějnic.
 • Vysoušení – upíři, kteří dlouhou dobu nepožijí krev se nakonec vysuší.
 • Upíří pokrevní linie – pokud zemře Původní upír, tak s ním zahynou i příslušníci jeho rodokmene.
 • Vlkodlačí kousnutí – pokud upíra kousne vlkodlak, tak nakonec podlehne mučivé smrti.
 • Vlkodlačí jed – je získán z úst vlkodlaka nebo hybrida. Když jej požije upír, tak je to pro něj smrtelné. Po jeho požití budou sužováni halucinacemi a bhudou muset čelit svým největším obavám.

Rodina Původních – Mikaelsových6 reakce na Upíři

 1. kristyn napsal:

  Damon se na začátku 1.serie měnil v havrana. Nepatří to k vlastnostem?

 2. Althea(Abs) napsal:

  kristyn-Damon se v seriálu v havrana neměnil nikdy. Byla to vrána a on jí pouze ovládal pomocí ovlivnění mysli. Pleteš si to s knihou.

  • Klára napsal:

   A neumí ovládat mlhu jako v knize?? Já totíž nevím, v prvním díle řekl Stefanovi něco jako: Počkej až uvidíš co umím s mlhou… když na začátku zabil ty 2 lidi a pak s Elenou na hřbitově… ale potom už to nikdy nezopakoval… tak fakt nevím… :D

 3. Nelča napsal:

  Ještě bych dala zvlášť původní, přece jenom se od „normálních“ upírů trochu liší. Ale jinak je tahle mytologie skvělý nápad.

 4. Marie napsal:

  Kdyby byla třeba původnímu upírovi useknuta hlava nebo vyrváno srdce, tak taky přežije? Neumím si představit jak.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>